به نام خدا

توضیحات مختصر در مورد شب های قدر

(قسمت اول)

نماز شب های قدر:

دو رکعت می باشد،مانند نامز صبح.با این تفاوت که در هر رکعت،بعد از حمد،هفت مرتبه سورة توحید قرائت و پس از سلام نماز، هفتاد مرتبه ذکر می شود:

((أستَغفِرُ اللهِ وَ أتوبُ اِلَیهِ))(مصباح المنیر،ص393).

نماز دیگر شب های قدر: صد رکعت است و می توان به جای این صد رکعت، شش روز از نماز های قضای خود را به جا آورد؛ به این ترتیب که از ظهر روز اول شروع نموده و در عشای روز ششم ختم کرد.(همان، ص452)

از اوقات مهم در ماه رمضان، شب قدر است. شبی که از هزار ماه، بهتر می باشد. روایتی داریم مبنی بر این که از هزار ماه جهاد، بهتر و از سلطنت هزار ماه، بهتر و عبادت آن، بهتر از عبادت  هزار ماه می باشد. در روایت اهل بیت نیز آمده است: ((فرشتگان در شب قدر فرود آمده و در زمین پخش می شوند، بر مجالس مؤمنین گذشته،بر آنان سلام می کنند و برای دعاهای آنها آمین می گویند، تا آنگاه که سپیده دم طلوع کند.))

سزاوار است شیعة امیر المؤمنین(ع) تمام سعی خود را جهت آمادگی برای اعمال این شب به کار گیرد؛ مثلاً مکان،لباس مناسب، عطر و صدقه ای تهیّه و مضامین لطیفی را برای مناجات با پروردگار و کلمات برانگیزنده ای را در خطاب به معصومین(ع) انتخاب کند. همچنین میهمانان مخصوصی را که مناسب با این شب می باشند و چند فقیر را برای صدقه دادن در نظیر بگیرد.

ادامه دارد...

منبع: کتاب2000 مستحب و مکروه، نویسنده، روح الله ولی ابر قویی، انتشارات مشهور

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic