مطمئن هستم این جمله را شنیده اید که "خشم کشنده   است." در بسیاری از موارد، بخصوص در دنیای دیوانه ای که ما در آن زندگی می کنیم، این عبارت بسیار معنی دار میباشد. در این بخش قرار نیست در مورد خشم و غضبی که باعث شلیک گلوله، چاقو کشی و انتقام گیری انسانها از هم نوعانشان میگردد صحبتی به میان آوریم. تمرکز ما  روی آن نوع خشم، آزردگی و ناراحتی است که هر روزه گریبانگیر بسیاری از افراد کاملا نرمال جامعه میگردد.

 

اگر عصبانی هستید، بوق بزنید!

 

در برخی از کشورها این جمله را می توان به وفور در تابلوی اعلانات نصب شده در خیابانها هنگام رانندگی مشاهده کرد. مردم اینگونه کشورها آنقدر عصبی هستند که توسط چنین عبارات کنایه آمیز و شوخی گونه سعی در بیان حقیقت به افراد می گردد. گوشه و کنایه جمله فوق این است که هر چقدر بیشتر "بوق" بزنیم، "عصبانی تر" خواهیم شد. برای اینکه متوجه شوید که فردی عصبی هستید، سؤالات زیر را از خود بپرسید:

 

 

هنگامیکه با تاخیرها و ناکامیهای روزانه از قبیل دیر رسیدن آسانسور به طبقه مورد نظر شما، کند پیش رفتن صف صندوق سوپرمارکت، رانندگان ناشی، گستاخی نوجوانان، خرابی ماشینهای خود پرداز و غیره مواجه می گردید، آیا ضمیر ناخود آگاه شما شروع به گلگی، عیب جویی و یا سرزنش کردن کسی می نماید؟

 

آیا این سرزنش باعث جرقه خوردن خشم و عصبانیت شما در برابر فرد متخلف می گردد؟

آیا خشم شما خودش را بصورت عملی خشونت آمیز آشکار میکند؟

 

اگر پاسخ شما مثبت است، عصبانیت به بخشی بسیار عادی و در عین حال بسیار ناخوشایند در زندگی شما مبدل شده است.

 

 

خشم زهرآگین است

 

فشار خون بالا، کاهش میزان قند خود، سردردها، میگرن ها، اختلالات روانی و حتی برخی از مرگ و میرها جزء اثرات جانبی عصبانیت مزمن بشمار میرورند. برای سالهای متوالی تحقیقات و بررسیهای زیادی روی هزاران فرد داوطلب عصبانی انجام پذیرفت تا دانشمندان توانستند الگوی جامعی برای ارتباط عصبانیت و سلامتی انسان بدست آوردند.

 

این تحقیقات اثرات خشم بر شرایط بالینی و حیاتی انسان را تا مشخص نموده است. بطور متوسط افرادی که در سراسر زندگی خود عصبانی بوده اند، 10 سال کمتر از افراد دیگری که خشم و استرس خود را کنترل نموده اند، عمر کرده اند.

 

خشمی که بر اثر استرس و تفکرات منفی حادث می گردد، موجب کاهش سطح سروتونین مغز شده و عواقب زیر را به دنبال خواهد داشت:

 

 

رفتار پرخاشگرانه عمومی را افزایش میدهد.

باعث افزایش فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک از قبیل تنفس و ضربان قلب میگردد.

باعث کاهش فعالیت سیستم عصبی پاراسمپاتیک از قبیل هماهنگی و تمرکز میگردد.

تاثیرات لذت بخش نیکوتین و سیگار را افزایش داده و منجر به افزایش عادات بد خواهد شد.

باعث پرخوری و افزایش وزن می شود.

مصرف الکل را افزایش میدهد.

 

 

قوانینی برای بهتر زیستن

 

قانون شماره 1: بخاطر مسائل کوچک عذاب نکشید

 

همیشه از خود سؤال کنید که " آیا این موضوع آنقدر ارزش دارد که بخاطرش عصبانی شوم؟" همیشه در مواقع تنش زا کمی فکر نمایید و با این عقیده که موضوع مورد نظر دارای اهمیت فوق العاده ای نیست که باعث بروز عصبانیت و خشم شما گردد، خود را آرام نمایید تا از زندگی طولانی تر، سلامت تر و مفرح تر برخوردار گردید.

 

قانون شماره 2: اغلب موضوعات، مواردی بی اهمیت هستند

 

اگر به مجادله ای که امروز با دوست خود یا افراد دیگر داشتید فکر کنید، هیچ دلیل قانع کننده ای در بیشتر اوقات برای آن پیدا نخواهید کرد. باید بدانید که تقریبا 90 درصد از بحث و جدل هایی که در طول زندگی گرفتار آنها می گردید به خاطر هیچ و پوچ انجام میپذیرد.

 

باید بتوانید به پوچی و بی اهمیتی نزاع ها و درگیریهای زندگی خود خندیده و از تنشها رهایی یابید. اگرچه در برخی مواقع نادر و اندک عصبانی شدن توجیه پذیر است. نکته حائز اهمیت این است که اکثر مسائلی که باعث بر انگیختن خشم شما می گردند، موضوعاتی کوچک و بی اهمیت می باشند. اندکی صبر و بردباری و درک و فهم زیاد کلید رهایی و غلبه بر خشم و غضب است.

 

10 روش آسان برای کاهش عصبانیت

 

1- تعمق کنید

 

بوسیله تعمق می توانید روی نفس کشیدن خود تمرکز نموده و هنگام بازده کلمه ای آرامش آور بیان کنید. به این ترتیب افکار تنش آور را از ذهن بیرون خواهد رفت.

 

تعمق (مدیتیشن) در کاهش دادن استرس و تنشهای فیزیولوژیکی بسیار مؤثر است. سعی کنید مدیتیشن را تمرین کنید تا در آن مهارتهای لازم را بدست آورید. آنگا براحتی میتوانید هنگام خشم تعمق نموده و از آن حالت خارج شوید.

 

2- از حق خود دفاع کنید

 

بیعدالتی همیشه وجود داشته و شما جز عصبانی شدن کار دیگری نمی توانید انجام دهید. هدف از یادگیری کنترل رفتارهای خصمانه، بی تفاوتی در برابر نا عدالتیها نیست بلکه هدف متمرکز تر شدن و گزینشی تر عمل کردن است.

 

بر خلاف مدیتیشن که باعث عقب کشیدن از حالات تنش زا میگردد،دفاع از حقوق شما را در آن موقیعت قرار خواهد داد. دفاع از حق در مقابل پرخاشگری،عبارت است از تقاضا نمودن از دیگران برای اعمال تغییرات در رفتاری خاص. شما درخواست خود را به آن موضوع خاص محدود کرده و بصورتی محترمانه و آرام بیان میدارید. همیشه مدعی و در عین حال با سیاست باشید.

 

3- از حیوانات خانگی مراقبت کنید

 

حیوانات خانگی به جز غذا و نگهداری درخواستهای بسیار اندکی دارند. در عین حال صمیمیت غیر قابل انکاری را عرضه می دارند. از آنجایی که حیوانات از هوش و ساختار احساسی ساده تری نسبت به انسانها برخوردارند، بخش عقلانی مغز راحت تر متوجه میشود که حیوانات خارج از محدوه انگیزه های خود خواهانه و نهانی مشابه با آنچه که بسیاری از اوقات در ورای رفتاهای بشر مشاهده میکنیم، عمل میکنند.

 

نگهداری از حیوانات تمرینی خوبی است برای نگهداری و مراقبت از اطرافیان. تحقیقات حتی نشان داده است کسانی که از حیوانات خانگی نگهداری می کنند از سلامتی جسمانی و احساسی بیشتری نسبت به سایرین برخوردار هستند.

 

 

 

4- گوش دهید

 

منظور این است که خودتان را مجبور به سکوت نمایید. گوش دادن راه کاری عاقلانه است که تقریبا موفقیت را در زمانهایی که نزاع و مجادله بین شما و دیگران ممکن است منجر به افزایش شدت خشم و عصبانیت گردد، تضمین میکند.

 

گوش دادن احتمال درگیری و مجادله را کاهش داده و  باعث میگردد دیگران با دید مثبت تری به شما بنگرند.

 

5- همدلی خود را افزایش دهید

 

  وقتی قادر باشید شرایط و موقیت ها را از زاویه دید طرف مقابلتان مشاهده کنید، به راحتی خواهید توانست افکار خصمانه و پرخاشگرانه را پیش از آنکه منجر به بروز عصبانیت مضر برای سلامتیتان گردد، از ذهن خود بزدائید.

 

6- بردبار باشید

 

تنها کاری که برای تمرین شکیبایی باید اینجام دهید این است که دیگران را آنطوری که هستند بپذیرید نه آن طوری که شما دوست دارید باشند. بردباری باعث می گردد تا اعمالتان تقریبا همیشه اثر بخش تر واقع شوند. هنگامی که دفعه بعد در مورد نکته ای با دوست، همکلاسی یا همسرتان وارد بحث می شوید، آنها بیشتر تمایل به شنیدن و گوش دادن به صحبتهایتان خواهند داشت تا جبهه گرفتن، چرا که شما نیز در گذشته در مقابل آنها بردبار و شکیبا بوده اید.

 

7- گذشت کنید

 

یکی از افراد نزدیک خانواده با انجام عملی اشتباه موجب رنجش و آزردگی شما گردیده است. این اتفاق در گذشته رخ داده اما در ذهنتان مانده است. هنوز هم اندوه، بی حرمتی، انزجار و خشم را احساس نموده و آن رویداد را با اینکه می دانید دیگر قادر به جلوگیریش نیستید، ملکه عذاب خود بشمار می آورید. در چنین شرایطی میتوانید با بخشیدن آن شخص عصبانیت و خشم خود را کاهش دهید. دفعه بعد این را امتحان کنید، ما تضمین می کنیم که احساس بسیار بهتری خواهید نمود.

 

همیشه بیاد داشته باشید: کسی که انتقام می گیرد یک روز لذت می برد، کسی که می بخشد یک عمر.

 

8- برای خود همدمی انتخاب کنید

 

یک همدم می تواند به شما پشتیبانی عملی عرضه نماید، مثلا شما را به مطب دکتر برساند، وقتی برای کاری اضطراری به محل کارتان می روید از فرزندانتان مراقبت کند و غیره. او دارای منفعت های مهم دیگری نیز می باشد. عزت نفس باعث بهبود سلامتی شده و رابطه دوستی صمیمانه موجب می گردد که نسبت به خودمان احساس خوبی داشته باشیم و در نتیجه سطح متوسط خصومت و خشم را زندگی روزمره مان کاهش خواهد داد.

 

9- بخندید

 

عصبانیت و شوخ طبعی در یک ذهن و در یک زمان نمی تواند وجود داشته باشد. با بکار بردن شادی و نشاط در موقیعتهای نابهنجار و خندیدن بخود،باعث رانده شدن عصبانیت و اثرات فیزیولوژیکی مضر ناشی از آن، از فکر و جسم خود خواهید شد.

 

10- مذهبی تر و روحانی تر بشوید

 

عضویت فعال در مراکز مذهبی و دینی راهی بسیار مؤثر برای دست یافتن به چشم انداز فلسفی مثبت تری در زندگی محسوب میگردد.  این چشم انداز شما را در کنترل نمودن بسیاری از معایب مانند خشم و  ستیزه گری یاری خواهد کرد.

 

بخاطر داشته باشید که روی مسائل زندگی به صورتی محدود قدرت کنترل دارید. اجازه ندهید واکنشهای خصمانه و خشم آلود اولیه شما را از رسیدن به مراحل بالاتر باز دارد. اگر برای رسیدن به این هدف تلاش کنید از زندگی خالی از خصومت دشمنی و سرشار از شادکامیهای صمیمانه برخوردار خواهید شد.

روانشناسی - مسائل گوناگون - روشهای غلبه بر خشم

منبع: نرم افزار سالنامه سلامت نسخه 4
www.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات