به نام خدا

آداب نام گذاری فرزند

1 دین اسلام می گوید که کودک را پیش از تولّد-حتی اگر سقط شود- نامگذاری کنند. امیرالمؤمنین(ع) می فرمایند: (( پیش از آنکه فرزندانتان به دنیا آید او را نامگذاری کنید. اگر نمی دانید که دختر است یا پسر، او را به نام هایی بنامید که هم برای پسر است و هم برای دختر. فرزند سقط شده وقتی در روز قیامت پدرش را دیدار کندبه او می گوید: تو برای من نامی ننهادی، در حالی که پیامبر(ص) محسن را پیش از تولّد نام نهاد.(احکام خانواده و آداب ازدواج آیه ا... مدّرسی،ص 232.)

2- مستحب است که نام، نیکو باشد و این نخستین احسان از سوی پدر بر فرزند است. امام باقر(ع) می فرمایند:(( راست ترین اسم ها آن است که با عبودیّت همراه باشد و بهترین اسامی از آن پیامبران است))؛ پس اسم هایی مثل عبدالرّحمن،عبدالکریم،عبدالله و... راست ترین اسامی و محمّد، ابراهیم، نوح، عیسی و موسی بهترین نام ها هستند. پیامبر(ص) می فرمایند: (( خاندانی نیست که در میا آنها نام پیامبری باشد، مگر آنکه خداوند عزّ و جل فرشته ای را برای آنها گماشته که بام و شام، آنها را تقدیس می کند.))

3- مستحب است فرزند پسر بر پایه سنّت امامان- تا هفت روز (محمّد) نامیده شود و سپس اگر خواستند، می توانند هر نامی را که دوست دارند بر او بگذارند. پیامبر(ص) در حدیث شریفی می فرمایند: ((خداوند به هر کس سه پسر بدهد و نام یکی از آن سه را ((محمّد)) نگذارد با من بی مهری کرده است)). در حدیثی ار ابوالحسن(ع) رسیده است: (( فقر به خانه ای وارد نمی شود که در آن نام محمّد، علی،حسن،حسین،جعفر،طالب و یا عبدالله باشد و این چنین است که اگر در میان زنان نام فاطمه یافت شود.)) (احکام خانواده و آداب ازدواج آیت الله مدرّسی،ص 233).

4- بر پایة روایت منقول از امام صادق(ع)، اسلام خوش نمی دارد کسی با نام غیر حقیقی همچون حکم، حکیم،خالد و مالک، نامیده شود.(همان،ص 234).

پایان

منبع: کتاب 2000 مستحب و مکروه، نوشتة روح الله ولی ابر قویی

بهشتی باشید...

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic