نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت نود و دوم)

ترس

ترس و امید

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اگر مؤمن از کیفر در پیشگاه خداوند آگاه بود، هیچ کس طمع بهشت نمی‏نمود، و اگر کافر از رحمت در پیشگاه خداوند آگاه بود، هیچ کس از بهشت ناامید نمی‏گشت.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: امید و ترس در دل مؤمن گرد نمی‏آید مگر این که خداوند عزّوجلّ بدو امید عطا فرموده و از ترس، ایمنش سازد.

پیامدهای ترس

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه بنده از خدا بترسد، خداوند همه چیز را از او می‏ترساند. و هر گاه بنده از خدا نترسد، خداوند او را از همه چیز می‏ترساند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند، کسی را بر آدمیزاد مسلط می‏نماید که آدمیزاد از او می‏ترسد، در حالی که اگر آدمیزاد از کسی جز خدا نمی‏ترسید، خداوند، هیچ کس را بر او مسلط نمی‏کرد. خداوند آدمیزاد را بر کسی که به او امید بسته، وامی گذارد، در حالی که اگر آدمیزاد به کسی جز خدا امیدوار نبود، خداوند، او را به غیر خودش واگذار نمی‏کرد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: ترس از خدا، سرچشمه هر حکمتی است و پارسایی، سرور اعمال است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی فرمود: به عزّت و جلالم سوگند! که برای بنده‏ام دو امنیت و دو ترس جمع نمی‏کنم؛ اگر او در دنیا از من ایمن باشد، روز قیامت او را می‏ترسانم و اگر در دنیا از من بترسد، روز قیامت او را ایمن خواهم ساخت.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که بترسد، همه شب راه سپرد. و هر که همه شب راه سپرد، به منزل می‏رسد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که از خداوند بترسد، خداوند همه چیز را از او می‏ترساند.

ثمره گریه از ترس خدا

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بر دو چشم، آتش جهنم حرام است: چشمی که از ترس خدا بگرید و چشمی که در برابر کفار از اسلام و مسلمانان نگهبانی کند.

نکوهش کسی که مؤمنی را می‏ترساند

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مسلمان را نترسانید؛ زیرا ترساندن مسلمان ستم بزرگی است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: روا نیست که مسلمانی مسلمان دیگر را بترساند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که مؤمنی را بترساند، روز قیامت خداوند ترس او را به امنیت تبدیل نمی‏کند. و هر که مؤمنی را سعایت (بدگویی) کند، روز قیامت خداوند او را خوار و زبون گرداند.

نتیجه کسی که مردم را بترساند

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که مؤمنی را بترساند، بر خداوند است که روز قیامت او را ایمن نسازد.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات