نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت هشتاد و دوم)

حقوق

حق خدا بر هر مسلمان

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حق خدا بر هر مسلمانی این است که هفته‏ای یک روز غسل نماید و سر و تنش را بشوید.

حق مسلمان بر مسلمان

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حق مسلمان بر مسلمان شش چیز است: هر گاه ملاقات کردی، بر او سلام کن؛ هر گاه دعوت کرد، بپذیر؛ هر گاه مشورت (و نصیحت) خواست، برایش خیرخواهی کن؛ هر گاه عطسه زد و حمد خدا گفت، برایش عافیت بخواه؛ هر گاه بیمار شد، عیادت کن؛ هر گاه مُرد، تشییع کن.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مسلمان بر (عهده) مسلمان دیگر پنج حق دارد: هر گاه او را ببیند، بر او سلام نماید؛ هر گاه او را دعوت کند، بپذیرد؛ هر گاه مریض شد، از او عیادت کند؛ هر گاه مُرد، جنازه‏اش را تشییع نماید؛ و آنچه برای خود می‏پسندد برای او نیز بپسندد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بر مؤمنان لازم است که از غم یکدیگر رنجور شوند همان طوری که سر، جسم را به درد می‏کشاند.

حق برادر بزرگ تر بر برادر کوچک

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حق برادر بزرگ‏تر بر برادر کوچک تر همچون حق پدر بر فرزند است.

حق همسایه

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حق همسایه این است که اگر مریض شد، عیادت کنی؛ اگر مُرد، تشییع نمایی؛ اگر از تو قرض طلب کند، به او بدهی؛ اگر خیری به او رسید، تهنیت گویی؛ اگر مصیبتی بر او وارد شد، تعزیت‏گویی؛ و ساختمان خود را از ساختمان او بالاتر نبری تا جریان باد را بر او مسدود نمایی.

حق شوهر بر همسرش

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حق شوهر بر همسرش این است که بدون اجازه او یک روز هم روزه غیر واجب نگیرد؛ اگر چنین کرد، گناهکار است و روزه‏اش قبول نمی‏شود. و نیز بدون اجازه او از خانه شوهرش چیزی عطا نکند که اگر چنین کرد، پاداش متعلق به شوهر ولی گناه برای زن است. و نیز بدون اجازه شوهر از خانه خارج نشود که اگر چنین کرد، خداوند و فرشتگان عذاب او را لعنت می‏کنند تا این که توبه نماید یا بازگردد اگرچه شوهرش ستمگر باشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حق شوهر بر زن این است که: از بستر او دوری نگیرد؛ قسم او را به جا آورد؛ از فرمانش پیروی ننماید؛ بدون اجازه او بیرون نرود؛ و کسی را که او دوست ندارد به خانه‏اش نیاورد.

پیامبر خداصلی الله علیه وآله: حق زن بر شوهرش این است که: هر گاه غذا خورد به زنش هم بدهد؛ هر گاه لباس پوشید به او نیز بپوشاند؛ به صورت او نزند؛ به او بد نگوید؛ جز در خانه از او دوری نگیرد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اگر زن، به حق شوهر آگاه بود، هنگام صبح و شام او (هنگام غذا خوردن شوهر) نمی‏نشست تا این که او از (خوردن) فارغ شود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: شوهر بیش از دیگران بر گردن زن و مادر بیش از دیگران بر گردن مرد حق دارد.

حق مملوک

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: غذا و لباس خوب داشتن، حق مملوک (برده) است و نباید بیش از توانایی، بر او تکلیف شود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: آقا (و مولای) مملوک درباره او باید سه خصلت را رعایت نماید: او را در خواندن نماز شتاب زده نکند؛ از سر غذا بلندش نکند؛ و کاملاّ او را سیر نماید.

حق فرزند بر پدرش

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حق فرزند (پسر) بر پدر این است که: نام نیک بر او نهد؛ جایگاهش را نیکو سازد؛ و نیکو ادب نماید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حق فرزند (پسر) بر پدر این است که: نوشتن، شنا کردن و تیراندازی به او بیاموزد؛ روزی حلال و پاکیزه به او بدهد؛ و هر گاه بالغ شد، برایش زن بگیرد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حق فرزند (پسر) بر پدر این است که: نام نیک بر او نهد؛ وقتی بالغ شد، برایش زن بگیرد؛ و نوشتن را بر او بیاموزد.

صاحب حق

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: آن که حق دار است، سخن شنیدنی دارد.

وای بر کسی که از حق مسلم بکاهد

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: وای! بر کسی که کار مسلمانی را به تاخیر اندازد تا از حق او بکاهد.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

 

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic