نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت هشتاد و یکم)

حسرت

دریغ خورترین انسان ها در روز قیامت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: روز قیامت حسرت دو نفر از همه مردم بیشتر است: مردی که در دنیا فرصت تحصیل علم داشته ولی در پی آن نرفته و مردی که دیگران از دانش او سود بردند ولی خود بی‏بهره ماند.

نیکی

بهترین نیکی ها

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین نیکی‏ها، گرامی داشت هم‏نشینان است.

چند برابر شدن نیکی ها

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی نیکی‏ها و بدی‏ها و چیزهای میان آن دو را (برای خلق خود) دیکته نمود؛ هر کس اراده کرد تا کار نیکی انجام دهد ولی به جا نیاورد، خدای تعالی نزد خود آن را یک نیکی کامل می‏نویسد، اما اگر انجام کار نیک را اراده کرده و بدان نیز عمل نماید، خداوند در پیشگاه خود آن را ده تا هفتصد برابر و بلکه بیشتر می‏نویسد؛ و اگر کسی تصمیم به انجام کار بدی گرفت ولی مرتکب آن نگردید، خداوند در پیشگاه خود آن را یک نیکی کامل قلمداد می‏کند، اما اگر تصمیم به انجامش گرفت و مرتکب آن نیز گردید، خداوند آن را یک بدی می‏نویسد. بدین ترتیب کسی در پیشگاه خداوند هلاک نمی‏گردد جز این که خودش خویشتن را هلاک سازد.

حق

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: من هم بشرم و شما که برای رفع خصومت، به من رجوع می‏کنید، چه بسا برخی از شما دلایل خود رابهتر از دیگری برای من مطرح نماید که در نتیجه، من هم بر طبق شنیده‏ام به نفع او داوری کنم. اما اگر من در مقابل حق مسلمانی به نفع کسی حکم کرده باشم، آن چیزی که در اثر این حکم نصیبش می‏گردد، پاره‏ای از آتش است؛ می‏خواهد نگهدارد یا رهایش کند (و به صاحب حقیقی آن بدهد).

پیامبر خداصلی الله علیه وآله: گویا! حق در این دنیا بر غیر از ما واجب گشته و گویا! مرگ در این دنیا بر غیر از ما نوشته شده و گویا! مردگانی که تشییع می‏شوند سفر کوتاهی نموده دوباره به سوی ما بازمی‏گردند در حالی که اجسادشان را دفن می‏کنیم و میراث‏شان را می‏خوریم گویا! ما بعد از آنان جاودانیم به طوری که هر موعظه‏ای را فراموش نموده و از هر حادثه‏ای خود را ایمن ساخته‏ایم.

شتافتن به ادای حق

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: (ادای) هیچ حقی را به فردا نگذارید؛ زیرا از ناحیه خدای تعالی برای هر روزی تکلیفی است.

حق پذیری

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حق را از سوی هر کس که باشد، بپذیر چه کوچک و چه بزرگ، هر چند دشمن و بیگانه باشد و باطل را از سوی هر کس که باشد به خودش برگردان چه کوچک و چه بزرگ، هر چند دوست و نزدیک باشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خوشا! به حال پیشی گیرندگان به زیر سایه الهی، آنان که هر گاه حق به ایشان عرضه گردد، می‏پذیرند؛ و (هنگام داوری) همانند خودشان برای مردم نیز حکم می‏کنند.

لزوم حق گویی هر چند بر علیه خود

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هشیار باشید! هر گاه کسی بر حقی آگاه است، ترس مردم نباید او را از گفتن حق باز دارد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: با کسی که از تو بریده، پیوند رسان؛ به کسی که به تو بدی کرده، نیکی کن؛ و حق را بگو هر چند علیه خودت باشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حق را بگو هر چند تلخ باشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: ترس مردم، یکی از شما را از اقامه حقی که می‏داند، باز ندارد.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com


.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic