نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت هفتاد و هقتم)

حسابرسی (بخش اول)

حسابرسی

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر آینه روز قیامت حقوق همگان به صاحبش بازگردانده می‏شود حتی بز شاخ‏دار که بز بی‏شاخ را شاخ زده، تقاص می‏گردد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از هر که حساب‏کشی شود، عذاب بیند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر کس، حسابگر خویشتن است.

محاسبه کنید قبل از آن که به حسابتان رسیدگی کنند

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند رحمت کند بنده‏ای را که ستمی نسبت به آبرو و مال برادرش نموده و پیش از بازخواست، حلالیت بخواهد. چون آنجا (روز قیامت) دینار و درهمی نیست؛ اگر کارهای نیکی داشت، از آن می‏گیرند. وگرنه، بخشی از گناهان ستمدیده را بر گناهان او می‏افزایند.

آنچه مورد بازخواست قرار می گیرد

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی بنده را درباره زیادی دانشش همانند زیادی دارایی‏اش مورد سؤال قرار می‏دهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که بیهوده گنجشکی را بکشد، روز قیامت می‏آید و نزد عرش فریاد می‏زند: پروردگارا! از این بپرس که چرا بی‏فایده مرا کشت؟.

پیامبر خداصلی الله علیه وآله: هر که به ناحق گنجشکی را بکشد، روز قیامت از او بازخواست می‏کند.

آنچه خداوند روز حسابرسی می گوید

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی می‏فرماید: ای فرزند آدم! مریض شدم ولی تو از من عیادت نکردی. عرض کرد: ای پروردگار من! چگونه تو را که پروردگار جهانیانی عیادت می‏کردم؟ فرمود: آیا ندانستی که فلان بنده من مریض شد و تو از او عیادت نکردی؟ آیا ندانستی که اگر از او عیادت می‏کردی، مرا نزد او می‏یافتی؟

ای فرزند آدم! از تو غذا خواستم ولی تو غذایم ندادی. عرض کرد: ای پروردگار من! چگونه تو را که پروردگار جهانیانی غذا می‏دادم؟ فرمود: آیا ندانستی که فلان بنده من از تو غذا خواست و تو ندادی؟ آیا ندانستی که اگر تو به او غذا می‏دادی، (پاداش) آن را نزد من می‏یافتی؟ ای فرزند آدم! از تو آب خواستم و تو آبم ندادی. عرض کرد: ای پروردگار من! چگونه تو را که پروردگار جهانیانی آب می‏دادم؟ فرمود: فلان بنده من از تو آب خواست و تو ندادی. آیا ندانستی که اگر تو او را آب می‏دادی، (پاداش) آن را نزد من می‏یافتی؟.

نخستین چیزی که از انسان حسابرسی می شود

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: روز قیامت، نخستین داوری میان مردم، درباره خونهاست.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic