نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت پنجاهم)

توبه (بخش اول)

پیامبر خداصلی الله علیه وآله: خداوند، قاتل مؤمن را به توبه موفّق نمی‏کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خشنودی خداوند از توبه بنده‏اش بیشتر از خوشحالی یکی از شماهاست در وقتی که شتر گم شده‏اش را در بیابان می‏یابد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خشنودی خداوند از توبه بنده‏اش از خشنودی عقیمی که بچه‏دار می‏شود؛ گم کرده‏ای که می‏یابد؛ و تشنه‏ای که به آب می‏رسد، بیشتر است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خشنودی خداوند از توبه شخص توبه کار از خشنودی تشنه‏ای که به آب می‏رسد؛ عقیمی که بچه‏دار می‏شود؛ و گم کرده‏ای که می‏یابد، بیشتر است. بنابراین، هر کس با توبه خالص به سوی او بازگردد، خداوند خطاها و گناهان او را از یاد دو فرشته نگهبان و هم‏چنین اعضای وی و همه نقاط زمین به فراموشی می‏سپارد.

حقیقت توبه

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: توبه کردن از گناه این است که به سوی آن باز نگردی.

تشویق به توبه کردن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه مرتکب گناهی شدی، بی درنگ در پی آن توبه کن؛ توبه پنهانی از گناه پنهانی و توبه آشکار از گناه آشکار.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: به سوی خدای تعالی توبه و بازگشت نمایید؛ زیرا من هر روز صد بار به سوی او توبه می‏کنم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: پیش از مرگ، به سوی پروردگارتان توبه کنید. و پیش از اشتغال و گرفتاری، به کارهای نیک بپردازید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: به قدر طاقت، تقوای الهی پیشه کن. و خدا را نزد هر سنگ و درختی یاد کن. و هر گاه گناهی از تو سر زد، بلافاصله توبه کن: توبه پنهانی در برابر گناه پنهانی و توبه آشکار در برابر گناه آشکار.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

 

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات