نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت چهل و نهم)

فروتنی

ترغیب به فروتنی نمودن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند به من وحی فرموده که فروتنی نمایید تا یکی بر دیگری فخر فروشی و تعدی ننماید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: فروتنی کنید که فروتنی یک امر قلبی است و نباید مسلمانی، مسلمان دیگر را آزار دهد.

نتیجه فروتنی

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هشیار باشید! چه بسیارند کسانی که خود را عزیز می‏شمارند در حالی که این کار او را خوار می‏کند و چه بسیارند کسانی که خود را خوار می‏شمارند که البته این کار او را عزیز می‏گرداند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: فروتنی، مقام بنده را بالا می‏برد پس فروتنی نمایید تا خداوند بر مقامتان بیفزاید. و گذشت، عزت بنده را زیاد می‏کند پس گذشت کنید تا خداوند شما را عزیز گرداند. و صدقه، مایه افزایش دارایی است پس صدقه دهید تا خداوند دارایی شما را فزونی بخشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: فروتنی، مقام بنده را بالا می‏برد پس، فروتنی نمایید تا خداوند مقامتان را بالا ببرد. بخشش، عزت بنده را زیاد می‏کند پس، بخشش کنید تا خداوند شما را عزیز گرداند. صدقه، دارایی را افزون کند پس، صدقه دهید تا خداوند بر شما رحمت نازل فرماید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: صدقه از دارایی نمی‏کاهد. خداوند عزت بنده بخشنده را افزون می‏کند. و هر که به خاطر خدا فروتنی کند، خداوند مقامش را بالا برد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که به خاطر خدا فروتنی نماید، خداوند او را بالا برد. و هرکه تکبر نماید خداوند او را پایین آورد. و هر که به خداقسم دروغ خورد،خداوند تکذیبش می‏کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که میانه‏روی کند، خداوند بی‏نیازش سازد. و هر که اسراف نماید، خداوند فقیرش می‏کند. و هر که فروتنی نماید، خداوند او را بالا برد. و هر که ستمگری کند، خداوند او را درهم کوبد.

کسی که سزاوار فروتنی است

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: نسبت به کسی که به تو نیکی کرده، فروتن باش هر چند غلام حبشی باشد. و از کسی که به تو بدی کرده، دادخواهی کن هر چند که آزاد قرشی باشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: در برابر استاد و شاگرد خود، فروتن باشید و از دانشمندان گردن‏کش نباشید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: با فقیران، فروتنی و هم‏نشینی کنید تا از بزرگان الهی گردیده و از تکبر به دور باشید.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

 

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات