نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت چهلم)

آزمایش (بخش دوم)

آنچه مردم به آن امتحان می شوند

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مردم را به وسیله دوستان (و معشوقانشان) بشناسید؛ زیرا هر فردی به کسی عشق می‏ورزد که برایش جالب است.

سخت ترین آزمایش بندگان

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: طاقت فرساترین گرفتاری این است که به آنچه دیگران دارند محتاج شوید ولی آنان از شما دریغ نمایند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: سخت‏ترین بلا، کم‏صبری است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: سخت‏ترین گرفتاری، در عیالمندی همراه با تنگدستی است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: پنج چیز کمرشکن است: بدرفتاری با پدر و مادر؛ زنی که شوهرش او را امین شمارد ولی او خیانت کند؛ پیشوایی که مردم او را اطاعت کنند ولی او از خدا نافرمانی نماید؛ مردی که وعده کار نیک دهد ولی تخلف نماید؛ و بدگویی شخص درباره نسب مردم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هرگز خداوند، بنده‏ای را به چیزی بدتر از شرک آزمایش ننموده و بعد از شرک، هرگز به چیزی سخت‏تر از کور شدن آزمایش ننموده و هر گاه بنده‏ای به کوری مبتلا شد و شکیبایی ورزید، خداوند او را آمرزید.

دعا کردن هنگام دیدن اهل بلا

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه مصیبت زدگان را دیدید، از خدا تندرستی طلب نمایید.

زدودن گناهان به وسیله بلا

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هیچ بنده‏ای در دنیا به بلایی گرفتار نگردد مگر در قبال گناهی. و کرم و عفو خداوند بزرگ‏تر از این است که روز قیامت از آن گناه بازخواست نماید.

آنچه بلا را دفع می کند

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: با زکات، اموالتان را حفظ کنید؛ با صدقه، بیمارانتان را درمان نمایید؛ و دعا را در مقابل گرفتاری سپر سازید.

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات