نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت سی و هفتم)

بغض و نفرت (بخش دوم)

هر گاه خداوند بنده‏ای را دشمن بدارد

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند بنده‏ای را دوست بدارد محبتش را در دل فرشتگان جای می‏دهد و هر گاه بنده‏ای را دشمن بدارد ابتدا کینه‏اش را در دل فرشتگان و سپس در دل آدمیان می‏اندازد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خدا بخواهد بنده‏ای را هلاک کند، حیا را از او می‏گیرد. و هر گاه حیا را از او گرفت، مورد نفرت و دشمنی قرار می‏گیرد. و هر گاه منفور واقع شد، امانت از او گرفته می‏شود. و هر گاه امانت از او سلب شد، خیانت پیشه گشته و دیگران نیز به او خیانت می‏کنند و رحم از او برداشته می‏شود. و هر گاه رحم از او جدا شود، مطرود و ملعون می‏گردد به طوری که طوق اسلام را از گردن او بردارند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هرگاه خدای تعالی بنده‏ای را دوست بدارد، جبرئیل را خواسته و می‏فرماید: من فلانی را دوست دارم پس تو او را دوست بدار. جبرئیل نیز او را دوست داشته و در آسمان ندا سر می‏دهد: خداوند فلانی را دوست دارد پس شما او را دوست بدارید. اهل آسمان نیز او را دوست می‏دارند و هم‏چنین در میان اهل زمین فرد مقبول و معتبری می‏گردد. و (بر عکس) هر گاه خداوند بنده‏ای را دشمن بدارد، جبرئیل را خواسته و می‏فرماید: من فلانی را دشمن دارم پس تو او را دشمن بدار. جبرئیل نیز او را دشمن داشته و به اهل آسمان ندا سر می‏دهد: خدای تعالی فلانی را دشمن دارد پس شما او را دشمن بدارید. آنان نیز او را دشمن می‏دارند و هم‏چنین در میان اهل زمین فردی مبغوض و منفور می‏گردد.

کارهای منفور نزد خدا

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خدای تعالی بر بنده‏ای انعام فرمود، دوست دارد اثر نعمتش روی او نمایان گردد و تنگدستی و تظاهر به آن را دوست ندارد. و گدای پررو را دشمن و شخص باحیا و عفیف را دوست دارد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی طلاق را دشمن دارد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی کثافت و ژولیدگی را دشمن دارد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خوردن بی‏گرسنگی، خواب بدون خستگی؛ و خنده بدون شگفتی، نزد خداوند به سختی منفور است.

دشمنی موروثی است

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دوستی و دشمنی موروثی هستند (به نسل بعدی منتقل می‏شوند).

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دوستی و دشمنی، موروثی است.

آنچه که نزد رسول خدا منفور است

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: آن گاه به نوجوانی رسیدم، بتها نزد من مبغوض شدند و شعر نیز نزد من منفور گشت و به هیچ چیزی که در دوران جاهلیت انجام می‏شد اهتمام نورزیدم جز دو بار که خداوند مرا از (شرّ) آن دو حفظ نمود و دیگر تکرار نکردم.

 بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic