نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت سی ام)

ایمان (بخش پنجم)

بزرگی مؤمن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مؤمن، نزد خداوند از برخی فرشتگان گرامی‏تر است.

فضیلت مؤمن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: کار مؤمن، شگفت‏انگیز است؛ زیرا همه کارهایش (هر چه پیش آید) برایش خیر است و این مسئله فقط برای مؤمن چنین است؛ اگر آسایش و خوش‏بختی برایش پیش آید، سپاس‏گزاری کند و این، برای او خیر است و اگر ناگواری و بدبختی برایش پیش آید، شکیبایی کند و این نیز، برای او خیر است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: نزد خداوند، چیزی گرامی‏تر از مؤمن نیست.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هیچ چیزی را سراغ نداریم که از هزار مثل خودش بهتر باشد جز مرد مؤمن.

بهترین مؤمن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین مسلمان کسی است که مسلمانان از دست و زبانش در سلامت و امان باشند و بهترین مؤمنان خوش اخلاق‏ترین آنهاست.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: ایمان مؤمنی بهتر است که هر گاه از او بخواهند، عطا کند و هر گاه به او عطا نشود، راه بی‏نیازی در پیش گیرد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: باایمان‏ترین شما، خوش اخلاق‏ترین شماست.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: کامل‏ترین مؤمنان خوش اخلاق‏ترین آنهاست و بهترین شما، کسانی هستند که برای زنانشان نیکوترند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین مؤمنان، کسی است که قانع باشد و بدترین‏شان، کسی است که طمع‏کار باشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مؤمنی که با مردم اختلاط می‏کند و اذیّتشان را تحمل می‏نماید، بهتر است از مؤمنی که با مردم اختلاط نمی‏کند و اذیّتشان را تحمل نمی‏نماید.

حکایت مؤمن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حکایت مؤمن، مانند خوشه است که در اثر باد گاهی ایستاد و گاهی افتاده است. و (اما) حکایت کافر، مانند درخت صنوبر است که همواره ایستاده است تا این که از ریشه درآید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حکایت مؤمنان در دوستی و مهربانی با یکدیگر، مانند بدن است که هر گاه برخی اعضای آن رنجور گشت، سایر اعضا نیز در بی‏خوابی و درد با او هم‏ناله می‏گردد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حکایت مؤمن، همانند زنبور عسل است که جز پاکیزه نخورد و جز پاکیزه ندهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حکایت مؤمن نیرومند، مانند نخل و حکایت مؤمن ناتوان، مانند ساقه کشت است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حکایت مؤمن و ایمان، همانند اسب است که در اطراف اخیّه (مسمار پیچ حلقه‏دار = محلی که بسته شده است) خویش جولان کند سپس به آنجا بازگردد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حکایت مؤمن، همانند عطار است؛ اگر با او بنشینی، سودت دهد؛ اگر با او راه بروی، سودت دهد؛ و اگر با او شریک باشی، سودت دهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حکایت مؤمن، مانند نخل است؛ هر چه از آن بگیری، برایت مفید است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حکایت مؤمن، همانند ساقه کشت است؛ از هر سو که باد وزد آن را منحنی کند و هر گاه باد آرام گرفت، راست شود. مؤمن نیز چنین است که با بلا و گرفتاری منحنی می‏شود. و حکایت بدکار، مانند درخت صنوبر است تا خداوند نابودی آن را بخواهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حکایت مؤمن، مانند شمش طلاست؛ اگر بر آن دمیده شود، سرخ گردد و اگر وزن شود، کاهش نیابد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حکایت مؤمن، در ظاهر مانند خانه ویران است اما وقتی داخلش شدی آن را پاکیزه می‏یابی. و حکایت بدکار، همانند قبر مرتفع گچ‏کاری شده است که هر بیننده‏ای را به شگفت آورد در حالی که باطن آن از عفونت پر است.

بخشش مؤمن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مؤمن بابت هر چه خرج و انفاق نماید (از خدا) پاداش می‏گیرد جز آنچه در خاک (زراعت) یا ساختمان مصرف نماید.

برای مؤمن راحتی نیست

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اگر مؤمن در سوراخ موشی باشد، خداوند کسی را برایش مهیا نماید که آزارش دهد.

برای مؤمن دشمنانی است

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مؤمن چهار گونه دشمن دارد: مؤمنی که نسبت به او حسادت می‏کند؛ منافقی که با او دشمنی می‏نماید؛ شیطانی که گمراهش می‏کند؛ و کافری که با او می‏جنگد.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

 

 

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic