نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت دویست و نودم)

ولایت

اهمیت کار ولایت

3613. پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که فرمان‏روای ده نفر شد، روز قیامت او را دست بسته می‏آورند تا این که عدالت، او را آزاد کند یا ستم، او را نابود سازد.

ارزش وزیر درست کار

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: پاداش هیچ یک از مسلمانان از پاداش وزیر درست‏کاری که پیشوایش را اطاعت می‏کند و او را به سوی خداوند ارشاد می‏نماید، بزرگ‏تر نیست.

آنچه باید حکمران رعایت کند

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر کس، مردی را به ریاست ده نفر بگمارد در حالی که می‏داند در بین آن ده نفر، فردی برتر از او وجود دارد، هر آینه خدا، رسول و قاطبه مسلمانان را فریفته است.

آنچه موجب روی کار آمدن زمامداران نابکاراست

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: چنانچه هستید بر شما حکومت می‏شود.

زمامداران ستمگر

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر کسی، زمامدار مسلمانان گردد و آن چنان که از خود محافظت می‏کند از آنان حفاظت ننماید، بوی بهشت بدو نخواهد رسید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر سرپرستی، زیردستان خود را بفریبد، جایگاهش جهنم است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر سرپرستی، به زیردستانش رحم نکند، خداوند بهشت را بر او حرام می‏گرداند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر کس، سرپرستی گروهی را به عهده بگیرد ولی با آنان به امانت و خیرخواهی رفتار ننماید، دَر رحمت خدای تعالی که همه چیز را احاطه کرده، به روی او بسته می‏شود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر کس، سرپرستی کاری از امّت مرا به دست گیرد ولی برای آنان همچون خودش خیرخواهی و تلاش ننماید، روز قیامت خداوند او را در آتش واژگون سازد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر فرمانروایی، بعد از من کار سرپرستی امّتم را به عهده بگیرد، روز قیامت او را بر پل صراط نگه می‏دارند و فرشتگان نامه اعمالش را می‏گشایند؛ اگر عادل بود، خداوند به خاطر عدالتش او را نجات می‏دهد. ولی اگر ستمگر بود، صراط، چنان او را می‏لرزاند که بندهای استخوانش از هم جدا به طوری که میان دو عضو بدنش به اندازه صد سال راه فاصله می‏افتد و آن گاه صراط پاره می‏شود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بنده‏ای که خداوند او را سرپرست رعیتی قرار دهد سپس روزی که می‏میرد نسبت به رعیتش حیله‏گر باشد، خداوند بهشت را بر او حرام می‏گرداند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند، سرپرستی رعیتی را به کسی داد و او با خیرخواهی از وی محافظت ننمود، بهشت را بر او حرام می‏گرداند.

زمامداران دادگر

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که برای مردم زمامداری کند و به آن ستم ننماید؛ برای مردم سخن بگوید و دروغ نگوید؛ به مردم وعده بدهد و تخلف ننماید، او از جمله کسانی است که مروّتش کامل، عدالتش آشکار، برادری با او واجب و غیبتش حرام است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر کس، به فرمانروایی رسید و با مردم به ملایمت و مدارا رفتار نمود، روز قیامت خداوند با او مدارا خواهد فرمود.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic