نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت دویست و هشتاد و چهارم)

نعمت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: (در مسایل مادی) به پایین‏تر از خودتان بنگرید نه بالاتر؛ زیرا این کار روش خوبی است مبنی بر این که نعمت‏های الهی را کوچک نشمارید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: چنان که خداوند بر تو انعام فرموده، نفس خویش را بهره‏مند ساز.

بازگو کردن نعمت های خدا

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند مالی به تو عطا فرمود لاجرم اثر نیک نعمت و کرم او باید در کردار تو جلوه‏گر شود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند به بنده‏ای انعام فرماید، دوست دارد آن را آشکار بینند.

تشویق به محافظت از نعمت ها

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که را چیزی نصیب شده، باید حفظش کند.

تشویق به شکر نعمت نمودن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: به هر که نعمتی رسید، باید شکر آن را به جا آورد.

عوامل پایندگی نعمت ها

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از نمعت‏های الهی نیکو استفاده نمایید و آن را از خود مرانید؛ زیرا به ندرت اتفاق می‏افتد که نعمت از دست رفته، باز گردد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند، نعمت‏های خود را به گروه‏های خاصی عطا فرموده تا منافع بندگان را تامین نمایند. مادامی که بذل و بخشش کنند، آن نعمت‏ها را نزد آنان باقی می‏گذارد ولی اگر از بخشش امتناع ورزند، نعمت‏ها را از آنان گرفته و تحویل دیگران می‏دهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند، نعمت‏هایی را نزد برخی از گروه‏ها مادامی که در جهت تامین نیازهای مردم مصرف می‏کنند، قرار داده است و هر گاه از این کار باز ماندند، آن نعمت‏ها را به اشخاص دیگر منتقل می‏سازد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: عظمت نعمت الهی بر بنده جز برای این نیست که زحمت مردم بر او بیشتر شود؛ هر کس این زحمت را برای مردم تقبّل نکند، آن نعمت نیز در معرض زوال قرار می‏گیرد.

آنچه موجب زوال نعمت ها می شود

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: من درباره شما نسبت به نعمت‏ها بیشتر از گناهان بیم دارم. هان! نعمت‏هایی که شکرگزاری نگردند عوامل هلاکت قطعی هستند.

غفلت از نعمت ها

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: درباره دو نعمت بسیاری از مردم مغبونند: صحت و فراغت.

سپاس گزاری نعمت از خود نعمت بهتر است

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند به بنده‏ای نعمتی عطا فرمود و او خداوند را سپاس گزارد، این سپاس از آن نعمت هر چند بزرگ باشد، بهتر است.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic