نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت دویست و هشتادم)

مردم (بخش دوم)

انواع مردم

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بر (درستی) سه چیز قسم می‏خورم: دارایی هیچ بنده‏ای با صدقه دادن کاهش نمی‏یابد. هر بنده‏ای در برابر ستمی که بر او رفته، شکیبایی ورزد، خداوند عزّوجلّ عزّت او را افزایش می‏دهد و هر بنده‏ای در گدایی را به روی خود بگشاید، خداوند در فقر را به روی او می‏گشاید. سخنی را به شما می‏گویم که آن را به خاطر بسپارید؛ مردم دنیا چهار گونه‏اند: بنده‏ای که خداوند (نعمت) دارایی و دانش نصیبش کرده و او نیز با تقوای الهی از آن استفاده کند و صله رحم می‏نماید و می‏داند که برای خدا در این (نعمت) حقی هست. پس، این بالاترین مقام و منزلت (در پیشگاه خداوند) است. بنده‏ای که خداوند (نعمت) دانش به او عطا کرده ولی دارایی نصیبش ننموده در حالی که نیّت راست دارد و می‏گوید: اگر مالی داشتم، مانند فلانی رفتار می‏کردم. پس، او در سایه نیّتش با او پاداش مساوی دارد. بنده‏ای که خداوند (نعمت) دارایی را به او عطا کرده ولی دانش نصیبش ننموده و بدون دانش در سرمایه‏اش تصرف می‏نماید؛ تقوای الهی در آن رعایت نمی‏کند و صله رحم نمی‏نماید و در آن (نعمت) حقی برای خدا قایل نیست. پس، این پست‏ترین مقام و منزلت (در پیشگاه خداوند) است. و بنده‏ای که خداوند نه دارایی به او داده و نه دانش، که او می‏گوید: اگر مالی داشتم، مانند فلانی رفتار می‏کردم. پس، او در سایه نیّتش با او کیفر مساوی دارد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مردان چهار قسمند: سخاوتمند، بزرگوار، بخیل و فرومایه؛ سخاوتمند، کسی است که هم خود می‏خورد و هم به دیگران عطا می‏کند؛ بزرگوار، کسی است که خود نمی‏خورد ولی به دیگران عطا می‏کند؛ بخیل، کسی است که خود می‏خورد ولی به دیگران نمی‏دهد؛ و فرومایه کسی است که نه خود می‏خورد و نه به دیگران می‏دهد (نه خود خورد نه کس دهدبگندد و به سگ دهد).

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: درباره کارهای مردم و اخلاقشان با شما سخن می‏گویم: مردی که زود به خشم آید و زود آرام گیرد، نه خوب است نه بد، (بلکه) دو کفّه برابرند؛ مردی که دیر به خشم آید ولی زود آرام گیرد، این خوب است نه بد؛ مردی که حق خود را بگیرد و حق دیگری را بپردازد، این خوب است نه بد؛ و مردی که حق خود را بگیرد و ولی در پرداخت حق دیگری تعلّل ورزد، این بد است نه خوب.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مردم دو قسمند: دانشمند و دانش‏آموز و در بقیّه خیری نیست.

بزرگوارترین مردم

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بزرگوارترین مردم، پرهیزکارترین آنهاست.

بهترین مردم

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین مردم، کسی است که (در کار خیر) تمام توان خود را به کار بندد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین مردم کسی است که در حال بلندپایگی، فروتنی و در حال ثروتمندی، پارسایی و در حال نیرومندی، انصاف و در حال قدرت، بردباری کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هشیار باشید! که بهترین مردان کسی است که دیر به خشم آید و زود خشنود گردد و بدترین مردان کسی است که زود به خشم آید و دیر خشنود گردد. حال، اگر مردی دیر به خشم آید و دیر هم بازگردد و یا زود به خشم آید و زود هم بازگردد، این هم یک قسمی از انسان ها ست.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: درباره هر مسلمانی، چهار نفر به نیکی شهادت دهند، خدای تعالی او را وارد بهشت می‏گرداند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین مردمان، خوش اخلاق‏ترین آنهاست.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین مردمان، کسی است که قرآن بهتر بخواند؛ در کار دین داناتر باشد؛ از خدا بیشتر بترسد؛ بیشتر از دیگران امر به معروف و نهی از منکر کند؛ و نیز بیشتر از دیگران صله رحم نماید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین مردمان، سودمندترین آنها به مردم است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین مردمان، مؤمن فقیری است که به قدر توانایی تلاش می‏نماید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین مردمان، کسی است که مردم از او بهره‏مند می‏شوند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین مردمان، کسی است که عمرش طولانی و عملش نیکو باشد. و بدترین مردمان، کسی است که عمرش طولانی ولی عملش بد باشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین شما، کسی است که نسبت به دنیا بی‏اعتناتر ولی نسبت به آخرت راغب‏تر باشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین شما، کسی است که از خاندانش دفاع نماید، مادامی که به گناه نیفتد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین شما، کسی است که قرآن را بیاموزد و آن را به دیگری یاد دهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین شما، کسی است که آخرتش را به خاطر دنیایش، و دنیایش را به خاطر آخرتش رها نکند، و نیز سربار مردم نباشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین شما، کسی است که به خیرش امید و از شرّش امان باشد. و بدترین شما، کسی است که نه به خیرش امید و نه از شرّش امان باشد.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic