نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت دویست و هفتاد و هشتم)

دوستی

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: در دوستی و دشمنی، معتدل باش (نه افراط و نه تفریط)، چه بسا روزی دوست، دشمن و دشمن، دوست گردد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: میانه روی در خرج کردن، نصف معیشت، (زندگی داری) دوستی با مردم، نصف عقل و زیبایی پرسش، نصف علم است.

اندرز

پند و اندرز

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: آیا تو را صفاتی بیاموزم که (اگر آنها را دارا شدی) خداوند به وسیله آنها تو را بهره‏مند سازد؟ دانش بیاموز که دانش، دوست مؤمن، بردباری دستیار او، عقل رهبر او، عمل قیّم او، مدارا پدر او، ملایمت برادر او و شکیبایی فرمانده لشکر اوست.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر چه (و هر طور که) می‏خواهی زندگی کن (اما بدان که) سرانجام می‏میری. و هر چه را که می‏خواهی دوست بدار (اما بدان که) سرانجام از او جدا می‏شوی. و هر کار که می‏خواهی انجام بده (اما بدان که) به تناسب همان پاداش می‏گیری (هر چه کشتی، خوردی).

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: گویا! حق در این دنیا بر غیر از ما واجب گشته و گویا! مرگ در این دنیا بر غیر از ما نوشته شده و گویا! مردگانی که تشییع می‏شوند سفر کوتاهی نموده دوباره به سوی ما بازمی‏گردند در حالی که اجسادشان را دفن می‏کنیم و میراث‏شان را می‏خوریم گویا! ما بعد از آنان جاودانیم به طوری که هر موعظه‏ای را فراموش نموده و از هر حادثه‏ای خود را ایمن ساخته‏ایم.

رساترین پندها

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: قبرها را زیارت کنید تا به یاد آخرت باشید. مردگان را غسل بده؛ زیرا زیر و رو کردن جسد بی‏حرکت موعظه کاملی است. بر مردگان، نمازگزار، شاید تو را محزون سازد؛ زیرا روز قیامت، محزون در سایه خدا به هر خیری دست می‏یابد (در معرض همه نیکی‏هاست).

آنچه سزاوار پند گرفتن است

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: (خود) روزگار، برای موعظه و مرگ، برای جدایی کافی است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: (خود) مرگ، برای موعظه و یقین، برای توانگری کافی است.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic