نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت دویست و هفتاد و ششم)

مرگ (بخش سوم)

آثار یاد مرگ

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مرگ را بسیار یاد کن؛ زیرا یاد آن (دل) تو را از رنج‏های دیگر آرام می‏کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مرگ را بسیار یاد کنید؛ زیرا گناهان را پاک و میل به دنیا را کم می‏کند. بنابراین، یاد مرگ هنگام توانگری، دلبستگی شما را به ثروت زایل می‏کند و هنگام نیازمندی، شما را به زندگی خشنود می‏سازد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: نابود کننده لذت‏ها (مرگ) را بسیار یاد کنید؛ زیرا یاد مرگ (لذت) بسیار را کم و کم را کافی جلوه می‏دهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مرگ، برای موعظه و یقین، برای بی‏نیازی کافی است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مرگ، برای زهد در دنیا و رغبت به آخرت، کافی است.

مردگان را به نیکی یاد کنید

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: نیکی‏های مردگانتان را یاد کنید و از بدی هایشان چشم بپوشید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: کسی که نسبت به مردگان بدگویی می‏نماید مانند کسی است که خود را در معرض هلاکت قرار داده است.

تشویق به تشییع کردن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از بیمار عیادت کنید و جنازه‏ها را تشییع نمایید که آخرت را یادآورتان می‏شود.

آنچه پس از مرگ دنبال انسان می آید

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه مرگ انسان فرا رسد، جز در سه مورد دستش از کار نیک کوتاه می‏گردد: صدقه پایدار، دانش سودمند و فرزند شایسته‏ای که برایش دعا کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از جمله اعمال و نیکی‏هایی که بعد از مرگ به انسان ملحق می‏گردند؛ دانش منتشر شده، فرزند نیکوکار، قرآن، مسجد، خانه برای درماندگان، رودخانه آب و صدقه در دوران سلامتی و حیات، که همه اینها پس از مرگ به او می‏رسد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین چیزهایی که انسان بعد از خود به جای می‏گذارد، سه چیز است: فرزند صالحی که همواره برای او دعا کند؛ صدقه جاریه‏ای که پاداش آن همواره برای او می‏رسد؛ و دانشی که همواره بعد از او از آن بهره‏مند شوند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: پاداش هفت چیز برای بنده بعد از مرگش در قبر نیز جاری است: هر که دانشی بیاموزد؛ نهری جاری کند؛ چاهی بکند؛ (درخت) نخلی بکارد؛ مسجدی بسازد؛ مصحفی به ارث گذارد؛ فرزند (صالحی) باقی گذارد که پس از مرگش برای او آمرزش بخواهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: سه چیز دنبال میت می‏رود، دو تا برمی‏گردد و یکی می‏ماند: خاندان، مال و عملش دنبال او می‏روند، خاندان و مال بازمی‏گردند ولی عملش می‏ماند.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic