نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت دویست و هفتادم)

شناخت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اگر به آنچه من می‏دانم آگاه بودید، هر آینه خنده کمتر ولی گریه بسیار می‏کردید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اگر به آنچه بعد از مرگ می‏بینید آگاه بودید، هرگز! بااشتها نمی‏خوردید و نمی‏آشامیدید. و نیز به خانه‏ای که در سایه آن آرام گیرید داخل نمی‏شدید. (بلکه) هر آینه به بلندی‏ها رفته و سینه خود می‏خراشیدید و به حالتان گریه می‏کردید.

امر به معروف و نهی از منکر

تشویق به امر کردن به نیکی ها

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: امر به معروف کنید هر چند خودتان بدان عمل نمی‏کنید. و نهی از منکر کنید هر چند خودتان از همه آن دوری نمی‏کنید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: کسی که به نیکی فرمان می‏دهد، گویا این‏که آن را انجام می‏دهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: کار نیک را به جا آور و از کار بد بپرهیز و ببین دوست داری دیگران در غیاب تو، درباره‏ات چه بگویند، همان طور رفتار کن و از آن چه نمی‏خواهی در غیاب تو، درباره تو بگویند، بپرهیز.

کمترین مرتبه نهی از منکر

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر کدام از شما منکری دید، باید به دست خویش آن را تغییر دهد؛ اگر نتوانست، به زبانش و اگر نتوانست، به قلبش که حداقل ایمان همین است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه مردی کار ناروایی را دید ولی قادر به تغییر آن نبود، برای او کافی است که خدای تعالی بداند که او از آن کار بیزار است.

آداب امر به معروف و نهی از منکر

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دو نوع مستی، شما را احاطه می‏کند: مستی عیش دوستی و جهل دوستی. در این هنگام امر به معروف و نهی از منکر ننمایید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که به کار نیکی امر کند، باید همان امر کردنش نیز به نیکی باشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از جمله کسانی که بر مردم سخت و بر خود آسان گیرند مباش.

خطر ترک امر به معروف و نهی از منکر

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر آینه (یا) باید امر به معروف و نهی از منکر کنید یا (وگرنه) خداوند بدترین‏هایتان را بر شما مسلط می‏گرداند آن گاه، بهترین‏هایتان دعا می‏کنند ولی مورد اجابت قرار نمی‏گیرند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: در میان هر قومی گناهکارانی باشند در حالی که آن قوم از آنان قوی‏تر و بیشتر باشند آن گاه با این وجود آنان را تغییر ندهند، خدای تعالی کیفر و عقاب خویش بر همه آنان عام می‏گرداند.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic