نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت دویست و شصت و نهم)

معاد (بخش دوم)

کسانی که در روز قیامت خدا به آنها نظر نمی‏کند

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: روز قیامت خداوند با سه کس سخن نمی‏گوید و به آنها نمی‏نگرد: مردی که به دروغ قسم بخورد که جنس خود را بیشتر از قیمت واقعی خریده است؛ مردی که به دروغ قسم بخورد تا این که مال مسلمانی را تصرف نماید؛ و مردی که مازاد آب خود را از دیگران دریغ نماید. بدین جهت، خداوند می‏فرماید: من هم امروز فضل و کرم خویش را از تو دریغ می‏کنم چنانچه تو دریغ کردی از چیزی که دست تو در آن کارساز نبود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: روز قیامت خداوند با سه کس سخن نمی‏گوید و برایشان عذاب دردناکی است: پیر زناکار، پادشاه دروغگو و فقیر متکبر.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: فردای قیامت خداوند به سه کس (با نظر لطف) نمی‏نگرد: پیر زناکار؛ مردی که ایمان را ابزار سرمایه‏اش قرار داده که در حق و باطل قسم می‏خورد؛ و فقیر گردن کشی که کبر می‏ورزد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: روز قیامت خداوند به سه کس (با نظر لطف) نمی‏نگرد: عاق پدر و مادر؛ زنی که خود را شبیه مردان کرده باشد؛ و دیوث.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: روز قیامت خداوند به سه کس نمی‏نگرد و پاکشان نمی‏کند و برایشان عذاب دردناکی است: آرایشگر زناکار؛ فقیر متکبر؛ و مردی که خداوند را سرمایه خود قرار داده که هر چیز می‏خرد یا می‏فروشد به خدا قسم می‏خورد.

کسانی که خدا آنها را زیر سایه خود قرار می‏دهد

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند، آن روزی که هیچ سایه‏ای جز سایه او نیست، هفت کس را زیر سایه عرش خود جای می‏دهد: مردی که (عاشق و) دلبند مسجدهاست؛ مردی که زن صاحب مقامی، او را (به کام‏گیری) دعوت کند ولی او پاسخ دهد: من از خدا می‏ترسم؛ دو مردی که همدیگر را به خاطر خدا دوست دارند؛ مردی که چشمش را از محرمات الهی بپوشاند؛ چشمی که در راه خدا نگهبانی دهد؛ و چشمی که از ترس خدا بگرید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند آن روز که هیچ سایه‏ای جز سایه او نیست، هفت کس را زیر سایه خود جای می‏دهد: پیشوای عدالت‏گر؛ جوانی که در راه عبادت خدا رشد کند؛ مردی که هر گاه از مسجد بیرون می‏رود، دلش در بند مسجد است تا به آن بازگردد؛ دو مردی که به خاطر خدا با یکدیگر دوستی می‏کنند، لذا در راه خدا به هم می‏پیوندند و در راه خدا از هم جدا می‏شوند؛ مردی که در خلوت خدا را یاد کند و چشمانش اشک‏ریز گردد؛ مردی که زن صاحب مقام و زیبایی او را (به کام‏گیری) دعوت نماید ولی او پاسخ دهد: من از خدایی که پروردگار عالمیان است می‏ترسم؛ و مردی که صدقه پنهانی دهد به طوری که دست چپش نداند که دست راستش چه انفاق می‏کند.

کسانی که در سایه عرش خواهند بود

پیامبر خداصلی الله علیه وآله: روز قیامت؛ روزی که هیچ سایه‏ای جز سایه خدا وجود ندارد؛ سه کس در سایه عرش خواهند بود: آن‏که صله رحم می‏کند که خداوند، روزی او را زیاد و عمرش را طولانی می‏کند؛ زنی که شوهرش بمیرد و یتیمان صغیری را باقی گذارد و زن بگوید: دیگر، شوهر نمی‏کنم تا این که یتیمان بمیرند یا خداوند آنان را بی‏نیاز سازد؛ و آن که غذایی آماده کند و از مهمان پذیرایی نماید و به خوبی نفقه دهد سپس یتیم و فقیر را بر آن غذا دعوت نماید و برای رضای خداوند عزّوجلّ به آنها غذا دهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: روز قیامت سه نفر با خدا هم‏سخن می‏شوند: مردی که هرگز میان دو نفر سخن‏چینی نکند؛ مردی که هرگز به فکر زنا نیفتد؛ و مردی که هرگز کسب خود را با ربا آلوده نکند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: سه نفرند که در آرامش خاطر در سایه عرش الهی گفتگو می‏کنند در حالی که مردم مشغول حساب پس دادن هستند: مردی که در راه خدا از سرزنش ملامت‏گر باکی ندارد؛ مردی که دست خود را به سوی مال حرام دراز نکند؛ و مردی که به آنچه خداوند حرام نموده ننگرد.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات