نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت دویست و شصت و هفتم)

مسلمان

حق مسلمان بر مسلمان

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حق مسلمان بر مسلمان شش چیز است: هر گاه ملاقات کردی، بر او سلام کن؛ هر گاه دعوت کرد، بپذیر؛ هر گاه مشورت (و نصیحت) خواست، برایش خیرخواهی کن؛ هر گاه عطسه زد و حمد خدا گفت، برایش عافیت بخواه؛ هر گاه بیمار شد، عیادت کن؛ هر گاه مُرد، تشییع کن.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مسلمان بر (عهده) مسلمان دیگر پنج حق دارد: هر گاه او را ببیند، بر او سلام نماید؛ هر گاه او را دعوت کند، بپذیرد؛ هر گاه مریض شد، از او عیادت کند؛ هر گاه مُرد، جنازه‏اش را تشییع نماید؛ و آنچه برای خود می‏پسندد برای او نیز بپسندد.

خوشا بحال آن که اسلام آورد

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خوشا! به حال آن که اسلام آورد و دارای زندگی در حد کفاف (بخور و نمیر) است.

مصیبت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اگر مؤمن در سوراخ موشی باشد، خداوند کسی را برایش مهیا نماید که آزارش دهد.

معنای مصیبت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر چیزی که مؤمن را محزون سازد، مصیبت است.

فلسفه مصیبت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مصیبت‏ها، مرض‏ها و اندوه‏ها، کیفرهای دنیوی هستند.

آنچه از مصیبت های دنیا محسوب می‏شود

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: پنج چیز از مصیبت‏های دنیاست: مرگ دوست؛ تلف شدن مال؛ سرزنش دشمنان؛ ترک دانش؛ و زن بد.

هر چه مصیبت به مسلمان برسد کفاره محسوب می‏شود

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: (در راه خدا) معتدل و استوار باشید؛ زیرا هر چه (سختی) به مسلمان برسد کفاره (گناهان) است حتی مصیبتی که می‏بیند و خاری که در پایش فرو می‏رود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: رنج، سختی، مرض، آزار و غمی به مؤمن نمی‏رسد مگر این که خداوند به سبب آن، گناهانش را محو کند.

پاداش مصیبت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه مؤمن به بیماری دچار شد، او را از گناهان پاک می‏سازد چنانچه کوره، ضایعات آهن را برطرف می‏کند.

مصیبت فرزند

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه مسلمانی، سه فرزندش پیش از آن که به رشد عقلی برسند بمیرند، بر هشت درِ بهشت با او دیدار می‏کنند تا این‏که از هر کدام خواست وارد گردد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که سه فرزندش را به خاک سپارد، خداوند آتش جهنم را بر او حرام گرداند.

نتیجه شکیبایی در مصیبت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی فرمود: هر گاه به یکی از بندگانم مصیبتی در بدن یا فرزند یا دارایی‏اش متوجه می‏سازم و به زیبایی در برابر آن شکیبایی می‏ورزد، روز قیامت شرم دارم که برای او میزانی برپا کنم یا دفتری بگشایم (بدون حساب و کتاب او را به بهشت می‏فرستم).

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اگر بنده‏ای دو چشم خویش را از دست بدهد و شکیبایی ورزد و به رضای خدا خوشنود باشد، به بهشت می‏رود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که بر مصیبت صبر کند، خداوند او را عوض دهد. و هر که خشمش را بنشاند، خداوند او را پاداش دهد.

پنهان کردن مصیبت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که به مصیبتی در مال و تنش گرفتار آید و آن را پنهان دارد و شکایتش را پیش مردم نبرد، بر خداوند است که او را بیامرزد.

آثار ستایش خدا و استرجاع درهنگام مصیبت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه فرزند بنده‏ای بمیرد، خدای تعالی به فرشتگان خطاب می‏فرماید: آیا جان فرزند بنده‏ام را گرفتید؟ عرض می‏کنند: آری. می‏فرماید: بنده‏ام چه گفت؟ عرض می‏کنند: تو را حمد و استرجاع گفت. آن گاه خداوند فرمان می‏دهد: خانه‏ای در بهشت برای بنده‏ام بنا کنید و نام آن «خانه حمد» بگذارید.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic