نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت دویست و پنجاه و هشتم)

زن (بخش اول)

زن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: با زنان درباره دخترانشان مشورت کنید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: با بلای قحطی مواجه شدید (و خوب امتحان داده و) شکیبایی نمودید ولی من از آزمایش ناز و نعمت (زینت دنیا و خوشگذرانی) که از ناحیه زنان ترتیب داده می‏شود، نسبت به شما بیم دارم، آن گاه که آنان النگوی طلا و لباس‏های فاخر شام و یمن بر تن کنند و (به خاطر تامین امیال خود) توانگران را به زحمت اندازند و فقیران را به چیزی که ندارند تکلیف کنند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند، زنان مردنما را لعنت کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند، زنان مردنما و مردان زن‏نما را لعنت کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: آنها؛ یعنی زنان چیره‏ترند.

میمنت زن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خواستگاری آسان و مهریه سبک، نشانه میمنت زن است.

پاداش زنان

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: آیا یکی از شما (زنان) خشنود نمی‏گردد زمانی که از شوهرش آبستن شده و شوهر از او راضی باشد، به این که برای او مانند پاداش و ثواب کسی است که در راه خدا روزه‏داری و شب زنده داری کند، هر گاه وضع حمل نمود، به ازای هر جرعه شیرش و هر پستان مکیدنش یک حسنه و ثوابی برای او منظور می‏گردد، هر گاه (برای بچه‏داری) شبی را بیدار بماند، مانند آزاد ساختن هفتاد اسیر در راه خدا ثواب دارد؟.

بهترین زنان

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین زنان، کسی است که اگر مرد بدو بنگرد، شادمانش سازد؛ اگر بدو فرمان دهد، اطاعتش نماید و با جان و مالش برخلاف رضای شوهر رفتار نکند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین زنان، کسی است که فرزند، بسیار آورد و مهربان باشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین زنان، کسی است که هرگاه دیدی، شادمانت سازد؛ هر گاه فرمان دادی، پیروی‏ات نماید. و از جان و مالش در غیاب تو مراقبت کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین زنان امّت من، آنهایی هستند که چهره زیباتر و مهر کمتر دارند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین زنان شما، زن عفیف و خدمت‏گزار است؛ یعنی در ناموس خود پاکدامن و نسبت به شوهرش خدمت‏گزار است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین زنان شما، آنهایی هستند که فرزند بسیار آورد، مهربان باشد و شریک و مطیع شوهر باشد اگر از خدا بترسند. و بدترین زنان شما، آنهایی هستند که آرایش و زینت‏هایشان را آشکار کنند و متکبّر و منافق هستند و از آنها جز به اندازه کلاغی که خط سفید به گردن دارد به بهشت نمی‏روند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین زنان، آنهایی هستند که مهرشان کمتر باشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین زنان، چهره زیباتر و مهریه کمتر دارند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مبارک‏ترین زنان، کم هزینه‏ترین آنهاست.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر زنی، بمیرد در حالی که شوهرش از او راضی است، وارد بهشت می‏گردد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: آیا تو را از بهترین گنجینه مرد باخبر سازم؟ آن زن شایسته‏ای است که هرگاه نگاهش کند، شادمان می‏شود و هرگاه فرمانش دهد، اطاعت می‏کند و در غیاب مرد، امانت او را محفوظ دارد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: آیا شما را از آن دسته زنانتان که اهل بهشتند آگاه سازم؟ او، زن بسیار محبوبی است که فرزند زیاد آورد و زود آشتی کند، زنی که هر گاه بدی کند، می‏گوید: این دست من در دست توست، چشم بر هم نمی‏گذارم تا از من خشنود گردی.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند زنی را که بسیار فرزند آورد، بیشتر از زنی که زیباست ولی فرزند نمی‏آورد دوست دارد. همانا من در روز قیامت به فزونی شما افتخار می‏کنم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی غیرت و تکبر (در مقابل نامحرمان) را بر زنان و جهاد (در راه خدا) را بر مردان مقرر فرموده است؛ هر یک از آنان از روی ایمان و امتحان (در این راه) شکیبایی ورزد، ثواب شهید دارد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مؤمن پس از تقوای الهی چیزی نمی‏یابد که بهتر از زن پارسایی باشد که اگر فرمانش دهد، اطاعت نماید؛ اگر نگاهش کند، شاد گردد؛ اگر بر او قسم خورد، رعایتش نماید؛ و اگر از او غایب شود، عفّت خویش و مال او را حفظ کند.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic