نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت دویست و سی و هشتم)

رازداری

تشویق به رازداری در کارها

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از پرده‏پوشی (و رازداری) در کارهایتان یاری بجویید؛ زیرا به هر صاحب نعمتی رشک برده می‏شود.

دروغ (بخش اول)

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: شما را از دروغ نهی می‏کنم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: راستی، مایه آرامش و دروغ، موجب اضطراب است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: زبانِ بسیار دروغ‏گو داشتن از بزرگ‏ترین گناهان است.

پرهیز از دروغ

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از دروغ بپرهیزید؛ زیرا دروغ از ایمان بیگانه است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از دروغ بپرهیزید؛ زیرا دروغ، جدی و شوخی‏اش روا نیست و انسان نباید به کودک خود وعده بدون وفا بدهد. و (انسان را) دروغ، به بدکاری و بدکاری به جهنم می‏کشاند. و راستی، به نیکی و نیکی نیز به بهشت می‏رساند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: راستی پیشه کنید؛ زیرا راستی با نیکی همراه است و آن دو در بهشتند. از دروغ بپرهیزید؛ زیرا دروغ با بدی همراه است و آن دو در جهنمند. از خداوند یقین و عافیت بخواهید؛ زیرا بعد از یقین چیزی بهتر از عافیت به کسی عطا نشده است. با یکدیگر حسادت و دشمنی ننمایید و پیوندتان را قطع نکنید. و ای بندگان خدا! چنانچه خداوند شما را فرمان داده با هم برادر باشید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: راستی پیشه کنید؛ زیرا راستی، به سوی نیکی و نیکی، به سوی بهشت هدایت می‏نماید و مرد (باید) پیوسته راست گوید و راستی بجوید تا در پیشگاه خداوند، صدّیق (بسیار راست‏گو) محسوب گردد. و از دروغ بپرهیزید؛ زیرا دروغ، به سوی بدی و بدی، به سوی جهنم سوق می‏دهد و مرد پیوسته دروغ می‏گوید و دروغ می‏جوید تا این که در پیشگاه خداوند، کذّاب (بسیار دروغ‏گو) محسوب می‏گردد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: راستی پیشه کنید؛ زیرا راستی، دری از درهای بهشت است و از دروغ بپرهیزید؛ زیرا دروغ، دری از درهای جهنم است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: وای بر کسی که سخن دروغ گوید تا قوم را بخنداند! وای بر او! وای بر او!.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic