نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت دویست و سی و دوم)

قضا و قدر

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بدان که قلم تقدیر بر امورِ ممکن و شدنی نوشته شده است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر چیزی حقیقتی دارد و بنده‏ای به حقیقت ایمان دست نمی‏یابد تا این که بداند آنچه نصیبش شده ممکن نبود که بدو نرسد و آنچه از آن محروم شده ممکن نبود که بدو برسد (به مقام تفویض الامر الیه رسیده باشد).

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: آنچه در رحم (مادر) مقدر گردیده، همان خواهد شد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: قلم (درباره نوشتن) درباره آنچه تو خواهی دید خشک شده (و سرنوشت تو رقم خورده است).

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند، خلق را آفرید، آن گاه عمر، رفتار و روزی‏شان را تعیین فرمود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: درباره مؤمن در شگفتم؛ زیرا به خداوند سوگند! که خدا برای مؤمن جز سرنوشت نیک، مقرر نمی‏فرماید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اگر (قرار بود) چیزی بر تقدیر سبقت بگیرد، هر آینه چشم بد بر آن پیشی می‏گرفت.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هیچ یک از شما، کاسب‏تر از دیگری نیست؛ خداوند است که مصیبت و مرگ را مقرر فرموده و معیشت و کار را تقسیم نموده است.

هر چیزی به تقدیر است

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر چیزی به تقدیر (وابسته) است حتی ناتوانی و زیرکی.

آنچه خدا برای انسان از پیش تعیین فرموده است

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند عزّوجلّ، عمر، روزی، آرامگاه، بدبختی و نیک‏بختی هر بنده‏ای را از پیش تعیین کرده است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند، چهار چیز آدمیزاد را از پیش تعیین کرده است: آفرینش (شکل ظاهری)، اخلاق (سیرت)، روزی و عمر.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند، عمل، عمر، آرامگاه و روزی هر بنده‏ای را از پیش تعیین کرده که هرگز از آن تجاوز نمی‏کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی به رحم مادر فرشته‏ای را مامور می‏کند که می‏گوید: پروردگارا! (اکنون) نطفه است، پروردگارا! (اکنون) علقه است، پروردگارا! (اکنون) مضغه است، وقتی خداوند آفرینش کامل او را اراده نمود، فرشته می‏گوید: پروردگارا! آیا بدبخت است یا خوشبخت؟ پسر است یا دختر؟ روزی‏اش چگونه است؟ عمرش چقدر است؟ بدین ترتیب همه اینها در شکم مادرش مقرر می‏شود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی تقدیر خلایق را پنجاه هزار سال پیش از آن که آسمان‏ها و زمین را بیافریند مقرر فرمود در حالی که عرش او بر روی آب قرار داشت.

هر گاه خداوند اراده قضا نماید

پیامبر خداصلی الله علیه وآله: هرگاه خدای تبارک و تعالی اجرای قضا و قدرش را اراده نماید، ابتدا خردمندان را از عقل تهی می‏سازد سپس فرمان خویش را جاری می‏کند، آن گاه که فرمانش تحقق یافت، عقول آنان را باز می‏گرداند در حالی که پشیمانی حاصلشان شده است.

کسی را به خاطر تقدیراتش مذمت نکن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: کسی را (به بهای) خشمگین ساختن خداوند، خشنود نکن؛ کسی را به خاطر فضلی که خداوند به او عطا فرموده ستایش نکن؛ کسی را به خاطر چیزی که خداوند به تو نداده، مذمت نکن؛ زیرا آز طمع‏کار روزی الهی را به سوی تو نمی‏کشاند و نارضایتی ناراضی آن را از تو دور نمی‏کند.

احتیاط انسان را از تقدیر بی ‏نیاز نمی ‏کند

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: احتیاط نمودن در مقابل تقدیر، هرگز مفید (و کارساز) نیست ولیکن دعا کردن در مقابل بلای نازل شده و نازل نشده سودمند است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: احتیاط (انسان را) از تقدیر بی‏نیاز نمی‏کند.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic