نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت دویست و بیستم)

خشم

نکوهش غضب کردن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هشیار باشید! همانا خشم پاره آتش است که دل فرزند آدم را شعله‏ور می‏سازد؛ آیا هنگام خشم، سرخی چشمان و تورم رگهای او را نمی‏بینید؟ بنابراین، هر گاه یکی از شما خشمگین شد، حتماً روی زمین بنشیند.

پرهیز از غضب

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از خشم دوری نما.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خشم نکن؛ زیرا خشم مایه فساد است.

آنچه غضب را خاموش می‏کند

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه یکی از شما ایستاده خشمگین شود، باید بنشیند و اگر با نشستن غضب از او دور نشد، باید به پهلو دراز بکشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خشمگین شدی، خاموش باش.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خشم از (عمل) شیطان است و شیطان از آتش آفریده شده و آتش را فقط آب خاموش می‏نماید. بنابراین، هر گاه یکی از شما خشمگین شد، وضو بگیرد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خشم، از ناحیه شیطان است و شیطان از آتش آفریده شده و آب، آتش را خاموش می‏کند. بنابراین هر گاه یکی از شما خشمگین شد، غسل نماید.

افراد مبغوض نزد خدا

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خشم و غضب خدا بر کسی که گمان می‏برد صاحب دارایی‏ها (یا پادشاه پادشاهان) است، بسیار شدید است؛ زیرا مالک و پادشاهی جز خدا نیست.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خشم و غضب الهی بسیار شدید است بر زنی که (از راه نامشروع) فرزندی را برای قومی به دنیا آورد که محارم آنان را ببیند و در اموالشان شریک شود (هم فرزند، ولد حرام است و هم اطلاع او بر محارم و شرکت در اموال آنان حرام است).

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خشم و غضب خدا بر کسی که ظلم کند بر آن که یاوری جز خدا ندارد بسیار شدید است.

هر گاه خداوند بر امتی غضب نماید

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند بر امتی غضب نماید آنها را در زمین فرو نبرد و مسخ ننماید، (بلکه) قیمت‏ها گران و آسمان از باریدن بر آنها منع می‏شود و اشرارشان زمام امورشان را به دست گیرند.

ثمره فرو نشاندن غضب

پیامبر خداصلی الله علیه وآله: دوراندیش‏ترین مردم کسی است که در فرو نشاندن خشم تواناتر باشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هیچ جرعه‏ای نزد خداوند از جرعه خشم مردی که آن را فرو برد یا جرعه صبر بر مصیبت، محبوب‏تر نیست. و نیز هیچ قطره‏ای از قطره اشکی که از ترس خدا جاری می‏شود و یا قطره خونی که در راه خداوند ریخته می‏شود محبوب‏تر نیست.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هیچ جرعه‏ای در پیشگاه خداوند از جرعه خشمی که به خاطر رضای خدا فرو برده شده، بهتر و گواراتر نیست.

پیامبر خداصلی الله علیه وآله: هیچ جرعه‏ای نزد خدای تعالی از جرعه خشمی که بنده‏ای آن را فرو برد، محبوب‏تر نیست و هر بنده‏ای خشمش را فرو برد، خدای تعالی ضمیر او را از ایمان پر نماید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که خشم خویش را فرو نشاند در حالی که بر اجرای آن توانا باشد، خداوند او را از امنیت و ایمان سرشار سازد.

پیامبر خداصلی الله علیه وآله: هر که خشمش را دفع کند، خداوند عذابش را دفع می‏نماید، و هر که زبانش را حفظ کند، خداوند زشتی‏اش را می‏پوشاند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: آیا نیرومندی را در حمل سنگ (و بار سنگین) می‏پندارید؟ بی تردید، نیرومند حقیقی کسی است که بر خشم سنگین خود پیروز گردد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که بر مصیبت صبر کند، خداوند او را عوض دهد. و هر که خشمش را بنشاند، خداوند او را پاداش دهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: محبت خداوند بر کسی که به خشم آید سپس بردباری نماید، واجب است.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات