نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت دویست و پانزدهم)

کار (بخش پنجم)

نابود شدن اعمال

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مرد یا زنی، شصت سال خداوند را اطاعت می‏کنند ولی وقتی مرگشان فرا می‏رسد، در وصیت، (عدالت را رعایت نکرده) ضرر می‏رسانند، در نتیجه، (آخر عمر) آتش جهنم بر آنان واجب می‏گردد.

سبب نابودی اعمال

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: شش چیز اعمال (خوب) را نابود می‏سازد: به عیب مردم پرداختن؛ سخت دلی؛ دنیا دوستی؛ کم‏حیایی (بی شرمی)؛ درازی آرزو؛ و ستمگری که (از ظلم) دست بردار نیست.

نامه اعمال

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دفاتر (اعمال بندگان) سه تا است: دفتری که خداوند چیزی از آن را نمی‏بخشد؛ دفتری که خداوند بدان اعتنا نمی‏کند؛ و دفتری که خداوند هیچ چیزی از آن را رها نمی‏کند. اما دفتری که خداوند چیزی از آن را نمی‏بخشد، شرک به خدا است، اما دفتری که خداوند بدان اعتنا نمی‏کند، ستم بنده بر نفس خویش است نسبت به چیزهایی که میان او و پروردگارش می‏باشد؛ مانند روزه یا نمازی که ترک نموده؛ زیرا خداوند اگر بخواهد آن را می‏بخشد و از آن می‏گذرد. و اما دفتری که خداوند هیچ چیزی از آن را رها نمی‏کند، ستم‏های بندگان به یکدیگر است که ناچار باید قصاص شوند.

عرضه شدن کارها

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: روزهای دوشنبه و پنج شنبه، اعمال را بر خدای تعالی عرضه می‏نمایند و خداوند نیز همه را می‏بخشد مگر گناه ستیزه‏جویان و قطع کننده رحم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اعمال، روزهای دوشنبه و پنج شنبه بر خداوند، و روز جمعه، بر پیامبران و پدران و مادران عرضه می‏گردد. بنابراین، نسبت به نیکی‏های آنها، شاد گشته، صورتهایشان سفید و روشن می‏گردد. پس از خدا بترسید و مردگان خود را اذیت نکنید.

به اندازه توانتان کارهای نیک بجا آورید

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: تا می‏توانید، کارهای نیک به جا آورید؛ زیرا تا شما را ملالت نیاید خداوند را نمی‏آید.

حکایت کسی که بعد از کارهای بد کار خوب می‏کند

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مَثَل کسی که ابتدا کارهای بد و سپس کارهای نیک انجام می‏دهد، مانند مردی است که زره تنگ به تن دارد که نَفس او را می‏گیرد، سپس کار نیک می‏کند و حلقه‏ای از آن گشوده می‏شود سپس کار نیک دیگری می‏نماید و حلقه دیگری باز می‏شود تا این که به زمین می‏افتد.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات