نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت دویست و هشتم)

دانش (بخش هشتم)

حکایت دانش آموز

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حکایت کسی که دانش می‏آموزد ولی از آن سخن نمی‏گوید، مانند کسی است که گنج ذخیره می‏کند ولی انفاق نمی‏نماید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حکایت کسی که در کودکی دانش می‏آموزد، مانند نقش زدن بر سنگ است. و حکایت کسی که در پیری دانش می‏آموزد، مانند کسی است که روی آب می‏نویسد.

حکایت معلم

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حکایت دانشمندی که به مردم نیکی می‏آموزد و خود را فراموش می‏کند، مانند چراغی است که برای مردم روشنی می‏دهد و خود را می‏سوزاند.

کسی که برای خدا دانش آموزد

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه دانشمند، دانش خویش را در مسیر الهی به کار بندد، همه چیز از او می‏ترسد، ولی هر گاه در راه ثروت‏اندوزی از آن بهره گیرد، از همه چیز می‏ترسد.

معلم و دانش آموز را احترام کنید

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: به کسی که از او دانش می‏آموزید، احترام کنید و نیز به کسی که به او دانش می‏آموزید، احترام کنید.

تشویق به عمل کردن به علم

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه دانشمند دانش خویش را به کار نگیرد، همانند چراغ برای مردم روشنی می‏بخشد ولی خویشتن را می‏سوزاند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر چه می‏خواهید بدانید، بیاموزید. (اما) خداوند شما را از دانشتان بهره‏مند نمی‏سازد تا این که به آنچه می‏دانید، عمل کنید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: وای! بر کسی که نداند و وای! بر کسی که بداند سپس عمل نکند.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات