نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت صد و نود و ششم)

معاشرت

معیار در معاشرت کردن با مردم

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: پرهیزکار باش تا عابدترین مردم گردی؛ قانع باش تا سپاس‏گزارترین مردم گردی؛ آنچه را برای خود می پسندی برای مردم نیز بپسند تا مؤمن محسوب گردی؛ با همسایه‏ات نیکویی کن تا مسلمان محسوب گردی؛ و خنده کم کن؛ زیرا خنده بسیار، دل را می‏میراند.

نیک رفتاری

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از جوانمردی است که برادر ساکت شود و به گفتار برادرش گوش دهد. و از جمله نیک‏رفتاری است که برادر برای برادرش که بند کفشش بریده، توقف کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: با مردم مطابق اخلاقشان اختلاط نمایید ولی در رفتارشان مخالفت کنید (اگر اخلاقشان بد بود، یک جوری با آنها کنار بیایید اما اگر رفتارشان بد بود، مخالف آنها عمل کنید).

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدا ترس باش، و هیچ کار نیکی را کوچک مشمار، هر چند خالی نمودن (آب) سطل در ظرف تشنه باشد و با برادر دینی‏ات با چهره گشاده دیدار کن.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر جا هستی، خدا ترس باش، و در پی گناه، نیکی کن تا آن را محو کند و با مردم، خوش اخلاق و نیکو رفتار باش.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خردمند نیست کسی که باملازم قهری خویش تا روزی که خداوند او را رهایی بخشد او را به نیکی رفتار ننماید.

عفت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: عفت و پاک‏دامنی، زینت زنان است.

تشویق به عفت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: عورت خویش را جز از همسر و کنیزت بپوشان. پرسیدند: اگر قوم، خویشاوند یکدیگر باشند؟ فرمود: اگر توانستی (بپوشانی) که دیگری آن را نبیند، نباید ببیند. پرسیدند: اگر یکی از ما تنها باشد؟ فرمود: شرم و حیا از خداوند سزاوارتر از مردم است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: به پدرانتان نیکی کنید تا فرزندانتان به شما نیکی نمایند، و عفیف باشید تا زنان شما عفیف باشند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: پاک‏دامن باشید تا زنانتان پاک‏دامن باشند؛ به پدرانتان نیکی کنید تا فرزندانتان به شما نیکی کنند؛ و هر کس از چیزی که از ناحیه او به برادر مسلمانش رسیده، عذر به درگاه او آورد ولی برادر مسلمان، عذر او را نپذیرد، (روز قیامت) بر حوض من وارد نمی‏شود.

تشویق در پاکی خوراک

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اگر دارای چهار ویژگی هستی، دیگر به نداری دنیا غم مخور: راستی در گفتار، امانت داری، اخلاق نیکو و پاکی در خوراک.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات