نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت صد و نود و یکم)

عاقبت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بعضی از شما تا یک ذراعی بهشت، کار بهشتیان را انجام می‏دهد ولی عاقبت، سرنوشت بر او چیره گشته، به کار جهنمیان مشغول می‏شود که در نتیجه، به جهنم وارد می‏گردد. و (بر عکس) برخی از شما تا یک ذراعی جهنم، به کار جهنمیان سرگرم است ولی سرانجام، سرنوشت بر او پیروز گشته، به کار بهشتیان مشغول می‏شود و در نتیجه، به بهشت داخل می‏شود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مرد یا زنی، شصت سال خداوند را اطاعت می‏کند، ولی وقتی مرگش فرا می‏رسد، در وصیت، (عدالت را رعایت نمی‏کند و) ضرر می‏رساند، در نتیجه، (آخر عمر) جهنم بر او واجب می‏گردد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: (گاهی) شخصی در نظر مردم به کار بهشتیان مشغول است در حالی که او از جهنمیان می‏باشد. و (گاهی) شخصی در نظر مردم به کار جهنمیان مشغول است در حالی که او از بهشتیان می‏باشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: برخی مدت طولانی را به کار بهشتیان مشغولند اما در پایان، کارشان به کار جهنمیان ختم می‏گردد. و برخی نیز مدت طولانی را به کار جهنمیان مشغولند اما عاقبت، کارشان به کار بهشتیان پایان می‏پذیرد.

عبادت

معنای عبادت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بدتر از نادانی، فقری نیست؛ سودمندتر از عقل، سرمایه‏ای نیست؛ وحشتناک‏تر از خودپسندی، تنهایی (و غربتی) نیست؛ شرفی مانند خوش اخلاقی نیست؛ و عبادتی مانند تفکر نیست.

تشویق به عبادت کردن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی می‏فرماید: ای فرزند آدم! در عبادت من کوشش کن تا سینه‏ات را از بی‏نیازی پُر کنم و فقرت را برطرف سازم وگرنه، تو را سخت به دنیا مشغول ساخته، نیازمندی‏ات را برطرف نمی‏نمایم.

عابدترین مردم

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از گناهان و کارهای حرام دوری کن تا عابدتر از دیگران باشی و به قسمت الهی خوشنود باش تا ثروتمندتر از دیگران گردی.

بهترین عبادتها

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدا را چنان بندگی کن که گویا او را می‏بینی؛ زیرا اگر تو او را نمی‏بینی، او تو را می‏بیند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بزرگترین پاداش، برای عبادت پنهانی است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: انتظار فرج، بهترین عبادت است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین عبادت‏ها، پنهان‏ترین آنهاست.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی فرمود: بهترین چیزی که بنده با آن مرا عبادت می‏نماید، خیرخواهی برای من است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی به واسطه چیزی بهتر از (پرداختن به) دین‏شناسی، عبادت نشده است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از خوبی عبادت مرد، خوش گمانی اوست.

راحت ترین عبادت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: آیا شما از راحت‏ترین عبادت که (انجام آن) برای بدن آسان‏تر است، آگاه سازم؟ (یکی) خاموشی و (دیگری) خوش اخلاقی است.

پرهیز از عابد نادان

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: چه بسا! عابدی که نادان است و چه بسا! دانایی که بدکار است. بنابراین، از عابدان نادان و دانایان بدکار، برحذر باشید.

فضیلت عبادت کنندگان

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: آن گاه که دانشمند و عابد بر پل صراط اجتماع می‏کنند، به عابد خطاب می‏رسد: به بهشت در آی و از ثمره عبادت خویش بهره‏مند شو. ولی به دانشمند خطاب می‏رسد: اینجا بایست و هر که را دوست داری شفاعت کن؛ زیرا شفاعت تو درباره هر کسی پذیرفته است. آن گاه خود او در جایگاه پیامبران می‏ایستد.

حکایت عابد بی دانش

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: عابد بی‏دانش، مانند الاغ آسیاست.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات