نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت صد و هفتاد و دوم)

صدقه (بخش دوم)

تشویق به صدقه دادن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: صبحگاهان صدقه دهید؛ زیرا بلا نمی‏تواند از صدقه عبور کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: صدقه بدهید؛ زیرا صدقه، وسیله رهایی شما از آتش جهنم است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: صدقه بدهید (وگرنه)، زمانی می‏رسد که انسان صدقه را برای کسی می‏برد و او می‏گوید: اگر آن را دیروز آورده بودی می‏پذیرفتم، اما حالا به آن احتیاج ندارم. پس کسی را نمی‏یابد تا آن را بپذیرد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: صدقه بدهید هر چند یک دانه خرما باشد؛ زیرا گرسنه را نجات می‏دهد و گناه را محو می‏نماید چنانچه آب، آتش را خاموش می‏کند.

صدقه کلید روزی است

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: صدقه، دارایی را افزایش می‏دهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: فروتنی، مقام بنده را بالا می‏برد، پس فروتنی نمایید تا خداوند بر مقامتان بیفزاید. و گذشت، عزت بنده را زیاد می‏کند پس گذشت کنید تا خداوند شما را عزیز گرداند. و صدقه، مایه افزایش دارایی است، پس صدقه دهید تا خداوند دارایی شما را فزونی بخشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: فروتنی، مقام بنده را بالا می‏برد پس، فروتنی نمایید تا خداوند مقامتان را بالا ببرد. بخشش، عزت بنده را زیاد می‏کند پس، بخشش کنید تا خداوند شما را عزیز گرداند. صدقه، دارایی را افزون کند پس، صدقه دهید تا خداوند بر شما رحمت نازل فرماید.

صدقه و دفع بلا

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند به سبب صدقه، هفتاد نوع مرگ بد را دفع می‏کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: نیک خویی مایه برکت؛ بداخلاقی مایه بدبختی؛ و اطاعت از زن مایه پشیمانی است؛ و صدقه سرنوشت بد را دفع می‏نماید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: صدقه، مرگ بد را دفع می‏کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: صدقه، درِ هفتاد بدی را می‏بندد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: صدقات صبحگاهان، مرض‏ها را نابود می‏کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: صدقه مرد مسلمان، عمر را افزون می‏کند؛ از مرگ بد جلوگیری می‏نماید؛ و خدای تعالی به وسیله آن، فخرفروشی و تکبر را از بین می‏برد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: صدقه بجا، نیکوکاری، نیکی به پدر و مادر و صله رحم، بدبختی را به خوشبختی تبدیل می‏کند؛ عمر را زیاد می‏نماید؛ و از سقوطهای بد نگه می‏دارد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: نیک خویی مایه رشد؛ بد اخلاقی مایه بدبختی؛ و نیکوکاری مایه افزایش عمر است؛ و صدقه مرگ بد را دفع می‏کند.

نتیجه صدقه

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: (گاهی) بنده یک پاره نان صدقه می‏دهد و آن نزد خدا به اندازه کوه اُحُد رشد می‏کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی صدقه را می‏پذیرد و آن را به دست راست خود گرفته و بزرگ می‏نماید هم چنان که یکی از شما کره اسبش را بزرگ می‏کند، به طوری آن لقمه صدقه به اندازه کوه اُحُد می‏گردد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بر حقانیت سه چیز علم دارم: هر که از ستم کسی گذشت کند، خدای تعالی به سبب آن، عزت او را زیاد می‏کند؛ هر که به جهت افزون‏طلبی، دری از گدایی به روی خود بگشاید، خدای تعالی به سبب آن، بر فقر او می‏افزاید؛ و هر که به خاطر خدا، دری از صدقه به روی خود بگشاید، خداوند دارایی او را بیشتر می‏نماید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بر (درستی) سه چیز قسم می‏خورم: هرگز مالی با صدقه دادن، کاهش نمی‏یابد پس، صدقه بدهید. هر که از ستمی که بر او شده گذشت نماید، خدای تعالی بر عزت او می‏افزاید. و هر که دری از گدایی از مردم را به روی خود بگشاید، خداوند دری از فقر را به روی او می‏گشاید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه بنده‏ای به نیکی صدقه دهد، خداوند جایگزین خوبی بر ترکه او باقی گذارد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هیچ مردی دری از عطای صدقه یا هدیه را نمی‏گشاید جز این که خدای تعالی به سبب آن بر دارایی‏اش می‏افزاید. و هیچ مردی دری از درخواست افزایش را نمی‏گشاید جز این که خدای تعالی بر نداری و کمبود او می‏افزاید.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات