نکات ناب نهج الفصاحه قسمت هفدهم

امامت

حدیث ثقلین

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اما بعد، هان ای مردم! همانا من بشری هستم که نزدیک است فرستاده پروردگارم (برای گرفتن جانم) پیش من آید تا این که او را اجابت نمایم در حالی که من دو چیز گرانبها را میان شما می‏گذارم: یکی از آن دو، کتاب خدا (قرآن)؛ که در آن هدایت و نور (آگاهی) است؛ هر کس بدان چنگ زند و بدان دست یازد، راه هدایت خواهد پیمود و هر کس آن را خطا پندارد، گمراه خواهد شد. بنابراین، کتاب خدا را بگیرید و بدان چنگ زنید و (دومی) اهل بیت (و عترت) من؛ که درباره اهل بیتم خدا را یادآورتان می‏شوم (و تاکیداً) درباره اهل بیتم خدا را یادآورتان می‏شوم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دو چیز را در میان شما گذاشتم که با وجود آنها، هرگز گمراه نمی‏شوید: کتاب خدا، وسنت و روش من، که آن دو از یکدیگر جدا نمی‏گردند تا بر سر حوض به من برسند.

بهترین پیشوایان

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین پیشوایان شما، کسانی هستند که آنان را دوست دارید و آنان نیز، شما را دوست دارند؛ بر آنان درود می‏فرستید و آنان نیز، بر شما درود می‏فرستند. و بدترین پیشوایان شما، کسانی هستند که آنان را دشمن دارید و آنان نیز، شما را دشمن دارند.

فضیلت پیشوای عادل

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: در پیشگاه خداوند، شخصی برتر از آن پیشوایی نیست که گفتارش راست و حکومتش عادلانه باشد.

ظهور امام زمان(عج)

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر آینه زمین از ظلم و تجاوز (دشمنی) پُر خواهد شد آن گاه مردی از اهل بیت من ظهور می‏کند تا این که زمین را از قسط و عدل پُر می‏نماید آن چنان که از ظلم و تجاوز پُر شده بود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: پیوسته گروهی از امت من بر حق استوارند تا این که امر الهی فرا رسد.

فرمانروایان ستمگر

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: (در آینده) پیشوایانی بر شما حکومت می‏کنند که روزی هایتان را تصرف می‏نمایند؛ با شما سخن به دروغ می‏گویند؛ بد عمل می‏کنند؛ از شما خشنود نگردند تا این که کار بدشان را نیک بشمارید؛ دروغشان را تصدیق کنید. بنابراین، مادامی که به حق گردن نهادند، شما نیز حقشان را عطا کنید ولی اگر تعدّی نمودند، هر که در این راه کشته شود، شهید است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: روز قیامت عذاب پیشوای ستمگر از همه مردم سخت‏تر است.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic