نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت صد و شصت و هشتم)

شیطان (بخش دوم)

دریچه‏های نفوذ شیطان

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: شیطان تخت خود را بر روی آب برقرار می‏سازد، آن گاه دسته‏های لشکرش را به اطراف ماموریت می‏دهد؛ هر کدام از آنها که جنایت بزرگتری انجام دهد، به دربار او نزدیک‏تر است؛ (به عنوان مثال) یکی از آنها بازمی‏گردد و می‏گوید: چنین و چنان کردم. شیطان در جواب گوید: کاری انجام نداده‏ای. دیگری بازمی‏گردد و می‏گوید: کسی را رها نکردم مگر این که بین او و قومش تفرقه انداختم. آن گاه شیطان او را به نزد خود خوانده و می‏گوید: تو چه خوبی!.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: همانا شیطان، سرسخت‏ترین و نیرومندترین یارانش را سراغ (گمراهی) کسی می‏فرستد که به وسیله دارایی‏اش نیکی می‏نماید.

دشمنی شیطان با انسان

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: شیطان به خدا عرض کرد: پروردگارا! به عزت تو سوگند! مادامی که بندگان تو روح در بدن دارند، همواره آنان را گمراه خواهم ساخت. پروردگار فرمود: به عزت و جلالم سوگند! مادامی که آنان آمرزش بخواهند، پیوسته آنان را خواهم بخشید.

آنچه که انسان را از شیطان باز می‏دارد

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: چهار ویژگی است که خدای تعالی دارندگان آن را از آتش جهنم و شر شیطان باز می‏دارد: آن که هنگام رغبت، بیم، شهوت و غضب، بر نفس خویش مسلّط باشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: شیطان با شخص تنهاست، اما وقتی دو نفر با هم شدند، دورتر می‏شود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: شیطان نزد یکی از شما آمده و می‏پرسد: چه کسی تو را آفرید؟ پاسخ می‏دهد: خدا. سپس می‏پرسد: چه کسی خدا را آفرید؟ هر گاه یکی از شما در برابر چنین پرسشی قرار گرفت باید پاسخ دهد: به خدا و رسولش ایمان آوردم؛ زیرا این پاسخ، اثر آن (وسوسه) را از بین می‏برد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: نماز، روی شیطان را سیاه می‏کند؛ صدقه، پشت او را می‏شکند؛ و نوع دوستی در راه خدا، او را ریشه‏کن می‏کند. هر گاه این کارها را انجام دادید، از شما به اندازه فاصله میان مشرق و مغرب دور می‏شود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: شیطان (به گمراهی) یک و دو نفر اهتمام می‏ورزد. اما هر گاه سه نفر شدند، به آنان مشغول نمی‏شود.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات