نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت صد و شصت و هفتم)

شهرت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر بنده‏ای آوازه‏ای دارد؛ هر گاه نیکوکار باشد، در زمین، نیکوکار و هر گاه بدکار باشد در زمین، بدکار شهرت می‏یابد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر بنده‏ای در آسمان شهرتی دارد؛ اگر شهرتش در آسمان نیکو باشد همان در زمین جای گیرد و اگر شهرتش در آسمان بد باشد (باز) همان در زمین جای گیرد.

شهوت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: پس از خود، از سه چیز درباره امتم بیم دارم: گمراهی خواهشها، پیروی از شهوت‏های شکم و فرج، غفلت پس از معرفت و شناخت.

شیطان (بخش اول)

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: شیطان همانند خون در تن انسان جاری است (همه جای انسان را تحت تاثیر قرار می‏دهد).

پناه بردن به خدا از شیطان

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: شیطان و فرشته هر دو به آدمیزاد نزدیکند؛ امّا (اثر) نزدیکی شیطان، وعده بدی و تکذیب حق است ولی (اثر) نزدیکی فرشته، وعده نیکی و تصدیق حق است. بنابراین، هرکس این (نیکی و حق) را دریافت، باید بداند که آن از ناحیه خدای تعالی است پس خدا را سپاس‏گزارد. و هر کس نزدیکی شیطان نصیبش شد، باید از (شرّ) شیطان به خدا پناهنده شود.

دامهای شیطان

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از (گرفتاری در دام) دنیا و زنان (بد) بپرهیزید؛ زیرا شیطان آگاهانه کمین گرفته، و هیچ یک از دامهایش برای شکار پرهیزکاران، مطمئن‏تر از دام زنان نیست.

پیامبر خداصلی الله علیه وآله: شیطان دارای دام‏ها و تله‏هایی است که از جمله آنها: مغرور شدن به نعمت‏های خدای تعالی، فخر فروشی به وسیله بخشش‏های خداوند، تکبر بر بندگان خدا و در راه غیر خدا پیرو هوای نفس بودن است.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات