نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت صد و شصت و یکم)

نوشیدن

محرمات نوشیدن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: آن که در ظرف نقره و طلا می‏خورد و می‏آشامد، همانا آتش جهنم را غرغره کرده (و در شکم خود فرو می‏برد).

شرافت

بزرگی مؤمن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: جبرئیل نزد من آمد و گفت: ای محمد! هر چه می‏خواهی زنده بمان، (اما بدان) که عاقبت می‏میری؛ و هر چه را می‏خواهی دوست داشته باش، (اما بدان) که عاقبت از او جدا می‏شوی؛ و هر کار می‏خواهی انجام بده، (اما بدان) که پاداش آن را دریافت می‏کنی و بدان که شرف و افتخار مؤمن به شب زنده داری، و سربلندی او در بی‏نیازی (مالی) از مردم است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بزرگواری به تقوا، افتخار به فروتنی و یقین (در سایه) بی‏نیازی است.

شرک

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی به آن که از همه جهنمیان عذابش آسان‏تر است می‏فرماید: اگر همه دنیا مال تو بود، آن را فدای آزادی خود از این عذاب می‏کردی؟ عرض کرد: آری. خدا می‏فرماید: آنگاه که تو در صلب (پشت) آدم بودی، من آسان‏تر از این را از تو خواستم (و آن این بود) که چیزی را با من شریک نسازی، اما تو دریغ نمودی.

بر حذر داشتن از شرک

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: جبرئیل نزد من آمد و گفت: امت خود را مژده بده که هر کس غیر مشرک بمیرد، وارد بهشت می‏گردد. پرسیدم: ای جبرئیل! حتی اگر مرتکب دزدی و زنا شود؟ گفت: آری، (بار دیگر) پرسیدم: حتی اگر مرتکب دزدی و زنا شود؟ گفت: آری. (بار سوم) پرسیدم: حتی اگر مرتکب دزدی و زنا شود؟ گفت: آری، حتی اگر مرتکب شرب خمر شود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی فرمود: ای فرزند آدم! سه چیز است که یکی برای من، دیگری برای تو و سومی بین من و توست: اما آنچه برای من است، این که مرا بپرستی و شرک نورزی؛ اما آنچه برای توست، این که هر کار (نیکی) انجام دهی جزای آن را به تو بدهم و اگر بیامرزم همانا من بخشنده و مهربانم؛ و اما آنچه بین من و توست، این که تو دعا کنی و بخواهی و من اجابت کنم و عطا نمایم.

شرک پنهان

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: شرک پنهان آن است که مرد به خاطر مرد دیگری کاری را انجام دهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: شرک در امت من، از عبور مورچه بر صخره در شب تاریک، پنهان‏تر است. و پایین‏ترین درجه شرک آن است که کوچک ترین ستم را دوست، و کوچک ترین عدالت را دشمن بداری. و آیا دین، غیر از دوستی و دشمنی در راه خداست؟ خدای تعالی می‏فرماید: بگو اگر می‏خواهید خدا را دوست بدارید، از من (پیامبر) پیروی کنید تا خداوند، شما را دوست بدارد.

آنچه شرک محسوب می شود

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: شهوت پنهانی و ریا، شرک است.

خداوند بی نیازترین شریکان است

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی فرمود: من درباره موضوع شرک، بی‏نیازترین شریکان هستم؛ هر که کاری کند و در آن دیگری را با من شریک گرداند، او را با شرکش رها می‏سازم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی می‏فرماید: من بهترین تقسیم کننده (مال شراکت) هستم برای کسی که با من شریک قرار داده شده است؛ زیرا عمل کم و زیاد مشرک من، همه متعلق به آن شریک است و من از آن بی‏نیازم.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic