نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت صد و شصتم)

بدی

بخش دوم

هر گاه خداوند برای بنده‏اش چیزی را اراده کند

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند درباره بنده‏اش اراده نیک داشته باشد، کیفر او را در دنیا قرار می‏دهد و هر گاه برای او بد اراده کند او را با گناهش رها می‏کند تا روز قیامت کیفرش دهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند برای بنده‏ای (قومی) نیکی اراده کند، در زندگی‏شان مدارا برقرار می‏سازد و هر گاه برای آنان بدی اراده نماید، زندگی‏شان را با اختلاف و شکاف همراه می‏سازد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند برای بنده‏ای نیکی اراده کند، احسان و نیکی او را در میان حق شناسان قرار می‏دهد و هر گاه خداوند برای بنده‏ای بدی اراده کند، احسان و نیکی او را در میان حق ناشناسان قرار می‏دهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند برای بنده‏ای نیکی اراده کند، بی‏نیازی او را در نفس و جانش و پرهیزکاری‏اش را در دلش قرار می‏دهد و هر گاه برای بنده‏ای بدی اراده نماید، فقر را پیش چشمانش جای می‏دهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند زمین گیر شدن کسی را اراده نماید، راه‏های چاره را بر او می‏بندد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: این خُلق‏ها از خداوند است؛ خدای تعالی درباره هر کس نیکی اراده کند، به او خُلق نیکو می‏بخشد و درباره هر کس بدی اراده نماید، خُلق بد به او می‏دهد.

هرگاه خداوند برای قومی بدی بخواهد

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند برای قومی رشد و توسعه اراده نماید، آنان را صاحب بخشش و عفت می‏کند و هر گاه انقراض قومی را اراده کند، درِ خیانت را به رویشان می‏گشاید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند برای قومی نیکی اراده کند، خردمندانشان را فرمان‏روایشان می‏نماید و دانایانشان میانشان داوری می‏کنند و خداوند ثروت را در دست کریمانشان قرار می‏دهد و هر گاه برای قومی بدی اراده کند، سفیهانشان را فرمان‏روا، نادانانشان را داور و بخیلانشان را ثروتمند آنها قرار می‏دهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند برای قومی بدی بخواهد، امورشان را به دست ثروتمندان ستمگرشان می‏سپارد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند نابودی قریه‏ای را اراده نماید، زنا را در میانشان پدیدار می‏سازد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند برای قومی نیکی اراده کند، دانشمندانشان را زیاد و نادانهایشان را کم می‏نماید، به طوری که اگر دانشمند قوم سخن بگوید به یاری‏اش می‏شتابند ولی اگر نادان سخن بگوید رهایش کنند و هر گاه خداوند برای قومی بدی اراده کند، نادانهایشان را زیاد و دانایانشان را کم می‏کند، به طوری که اگر نادان سخن بگوید یاری‏اش می‏کنند ولی اگر دانا سخن بگوید رهایش می‏نمایند.

خزینه های شر نزد خداوند است

پیامبر خداصلی الله علیه وآله: خزینه‏های خیر و شر، نزد خداوند است و کلیدهای آن، مردان می‏باشند؛ خوشا! به حال آن که خداوند او را کلید خیر وقفل شر وبدا! به حال آن‏که خداوند او را کلید شر وقفل خیر قرار داده است.

نتیجه بدی

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که نیکی بکارد، غبطه درو کند. و هر که بدی بکارد، پشیمانی درو کند.

تشویق به بازداری از شر

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: شر خود را از مردم بازدار؛ زیرا که آن، صدقه‏ای است که به خویشتن داده‏ای.

صفات اهل شر

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: آیا از بهترین و بدترینتان به شما خبر دهم؟ بهترین شما کسی است که بتوان به خیرش امید داشت و از شرش در امان بود و بدترین شما کسی است که به خیرش امید و از شرش امان نیست.

عوامل رسیدن به شر دنیا و آخرت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: سود دنیا و آخرت در سایه دانش است و زیان دنیا و آخرت نیز در سایه نادانی است.

ملاک بندگان بد نزد خدا

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی می‏فرماید: ملاک نیکی و بدی بنده‏ام، در نوع گمان او نسبت به من است؛ اگر گمانش خوب بود، بنده نیک و اگر بد بود، بنده بدی است.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic