نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت صد و هجدهم)

گناه (بخش چهارم)

گناهانی که در کیفرش شتاب می‏شود

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند، در کیفر دو چیز در این جهان شتاب می‏کند؛ تعدی (و تجاوز به حقوق دیگران) و ناسپاسی پدر و مادر.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی (مجازات) همه گناهان را تا روز قیامت به تاخیر می‏اندازد مگر بدرفتاری با پدر و مادر را، که خداوند در زندگی دنیا (پیش از مرگ) درباره (مجازات) آن شتاب می‏نماید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هیچ چیزی سریع‏تر از ظلم، به کیفر نمی‏رسد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از اطاعت‏های الهی چیزی سریع‏تر از صله رحم به ثواب نمی‏رسد. و چیزی سریع‏تر از ظلم و قطع‏رحم به کیفر نمی‏رسد. و قسم دروغ، سرزمین‏ها را به ویرانی می‏کشاند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هیچ نوع اطاعت الهی، سریع‏تر از صله رحم به پاداش نمی‏رسد. و هیچ نوع معصیت الهی سریع‏تر از ستم به کیفر نمی‏رسد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هیچ گناهی همانند قطع رحم، خیانت و دروغ شایسته تعجیل خدای تعالی بر کیفر آن در دنیا نیست با این که در آخرت نیز کیفر دارد. و پاداش عبادت صله رحم زودتر می‏رسد حتی خاندان بدکار، اگر صله رحم نمایند دارایی‏شان رشد کرده، تعدادشان بیشتر می‏گردد.

گناهانی که بخشیده نمی شود

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: روز قیامت خداوند از سه کس هیچ عوضی را نمی‏پذیرد: عاق پدر و مادر، منت گذار و آن که تقدیر را تکذیب کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که سه ویژگی را داشته باشد، خدای تعالی سایر گناهانش را می‏آمرزد: آن که بدون شرک به خدا بمیرد؛ جادوگر نباشد و جادوگران را پیروی نکند؛ و به برادر دینی خود حسادت نورزد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: امید است که خداوند هر گناهی را ببخشد مگر کسی که مشرک بمیرد یا عمداً مؤمنی را بکشد.

گناهانی که با وجود آنها هیچ کاری سودمند نیست

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: سه گناه است که با وجود آنها هیچ کاری سودمند نیست: به خدا شرک ورزیدن؛ بدرفتاری با پدر و مادر؛ و فرار از جنگ.

گناهانی که کفاره ندارند

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: پنج گناه است که کفاره (محو کننده) ندارد: شرک به خداوند؛ کسی را به ناحق کشتن؛ به مؤمن بهتان زدن؛ فرار از جنگ؛ و قسم اجباری که به واسطه آن مال دیگری را به ناحق تصرف نمایند.

بزرگترین گناهان

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بزرگ‏ترین گناهان کبیره؛ شرک به خدا، قتل نفس، بدرفتاری با پدر و مادر و شهادت دروغ است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بزرگ‏ترین گناه کبیره، بدگمانی به خداست.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بعد از گناهان کبیره که خداوند از آنها نهی کرده، بزرگترین گناه نزد خدا برای بنده‏ای که خدا را ملاقات می نماید این است که شخصی بمیرد و قرضی داشته باشد و برای پرداخت آن، چیزی باقی نگذارد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بزرگ‏ترین گناه نزد خدا، این است که شخصی (حق) نان خور خود را ضایع سازد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: به ناحق تصرف کردن مال مسلمان، از بزرگترین گناهان است و عیادت از مریض از کارهای نیک است.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات