نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت صد و هفتم)

دنیا (بخش چهارم)

ترک دنیا

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: ترک دنیا از شکیبایی تلخ‏تر، و از شکستن شمشیر در راه خدای عزّوجلّ سخت‏تر است.

نکوهش دنیا

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اگر دنیا به اندازه بال پشه‏ای نزد خداوند ارزش داشت، جرعه آبی از آن را به کافر نمی‏نوشانید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: آیا کسی هست که بر روی آب رود ولی قدم‏هایش تر نشود؟ هم چنین است صاحب دنیا (و ثروت) که از گناه مصون نخواهد ماند.

عمر دنیا

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: (همه عمر) دنیا، با هفت روز از روزهای آخرت برابر است.

خوشی دنیا اندوه آخرت است

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: شیرینی دنیا، مایه تلخی آخرت و تخلی دنیا، مایه شیرینی آخرت است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که با کار اُخروی، دنیا بجوید، در آخرت بهره‏ای ندارد.

مثل دنیا

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: غذای آدمیزاد ضرب‏المثل دنیا شده است، هر چند آن را ادویه و نمک بزنند باید دید عاقبت چه می‏شود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: (بهره‏گیری از) دنیا در مقابل آخرت، غیر از این نیست که یکی از شما انگشت اشاره خویش را در دریا نهد آن گاه بنگرد که با چه برمی‏گردد (متاع دنیا قطره‏ای از دریای آخرت است).

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حکایت این دنیا، مانند لباسی است که سر تا پا پاره شده و از نخ آخرش آویزان است و نزدیک باشد که آن نخ نیز ببرد.

پیامبر خداصلی الله علیه وآله: حکایت دنیا نسبت به آخرت مانند این است که یکی از شما انگشت خویش را در دریا نهد سپس نگاه کند که چه برمی‏گرداند. (صرفاً رطوبتی از دریا در آن می‏ماند).

حکایت انسان در دنیا چون سواره است

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حکایت من و دنیا چون سواره‏ای است که در یک روز گرمی زیر درختی بخوابد سپس راه بیفتد و آن را ترک نماید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: مرا با دنیا چه کار؟ من نسبت به دنیا جز یک مسافری نیستم که در سایه درختی نشسته و استراحت کرده سپس آن را رها می‏کند.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic