نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت صد و ششم)

دنیا (بخش سوم)

فراهم آمدن دنیا و آخرت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین شما کسی نیست که دنیایش را به خاطر آخرتش و آخرتش را به خاطر دنیایش رها کند تا این که از هر دو بهره‏مند شود؛ زیرا دنیا راه رسیدن به آخرت است. و شما سربار مردم نباشید.

پرهیز از دل خوش کردن به دنیا

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: جبرئیل نزد من آمد و گفت: ای محمد! هر چه می‏خواهی زنده بمان، (اما بدان) که عاقبت می‏میری؛ و هر چه را می‏خواهی دوست داشته باش، (اما بدان) که عاقبت از آن جدا می‏شوی؛ و هر کار می‏خواهی انجام بده، (اما بدان) که پاداش آن را دریافت می‏کنی و بدان که شرف و افتخار مؤمن به شب زنده داری و سربلندی او در بی‏نیازی (مالی) از مردم است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از (دلبستگی) دنیا برحذر باشید، که سوگند به آن که جانم در کف اوست! هر آینه دنیا ساحرتر از هاروت و ماروت است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر چه می‏توانید خود را از غم دنیا رها سازید؛ زیرا هر کس، دنیا، بیشترین غمش باشد، خداوند سرمایه‏اش را فراوان کند ولی فقر را همیشه پیش چشمانش قرار دهد. و هر کس، آخرت، بیشترین غمش باشد، خدای تعالی کارش را نظم دهد و بی‏نیازی را در دلش جای دهد.

پرهیز از دنیا

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی در حالی که بنده مؤمنش را دوست دارد، او را از دنیا پرهیز می‏دهد چنانچه شما مریضتان را به خاطر ترس از ضرر از (بعضی) خوردنی‏ها و آشامیدنی‏ها پرهیز می‏دهید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دنیا، بر اهل آخرت و آخرت بر اهل دنیا، حرام است. و دنیا و آخرت هر دو بر اهل خدا حرام است.

تشویق به برگزیدن آخرت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که دنیایش را دوست بدارد، به آخرتش زیان رساند. و هر که آخرتش را دوست بدارد، به دنیایش زیان رساند. پس باقی را بر فانی ترجیح دهید.

دوست داشتنی های دنیا

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از دنیا (زنان و بوی خوش) نزد من دوست‏داشتنی است: و روشنی چشم من، در نماز است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دنیا، کالاهایی است و بهترین کالای آن، زن پارسا است.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic