نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت صد  و پنجم)

دنیا (بخش دوم)

برگرفتن از دنیا بقدر ضرورت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دنیا را برای اهلش واگذارید (دلبستگی به آن نداشته باشید)؛ زیرا هر کس بیش از اندازه از آن برگیرد، ناخودآگاه بر هلاک خویش می‏کوشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: در طلب دنیا معتدل باشید؛ زیرا هر کس به اندازه تقدیرش بدان دست می‏یابد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دنیای خویش را اصلاح نمایید و آن چنان برای (سعادت در) آخرت تلاش کنید که گویا فردا خواهید مُرد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اگر در دنیا به اندازه توشه مسافر چیزی همراه دارید، شما را کفایت می‏کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: (خانه‏هایی) می‏سازید که خود ساکن نمی‏شوید، (ثروتی) جمع‏آوری می‏کنید که خود نمی‏خورید، و (چیزهایی) آرزو می‏نمایید که بدان نمی‏رسید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دنیا را برای اهلش رها کنید، هر که بیش از کفایت و نیاز از دنیا برگیرد، ناخودآگاه مرگش را دربرگرفته است.

برگرفتن از دنیا به اندازه توشه مسافر

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر یک از شما را به اندازه توشه (راه) مسافر کافی است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهره هر کدامتان از این دنیا باید به اندازه توشه مسافر باشد.

نتیجه دنیا دوستی

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اما بعد، همانا دنیا سرسبز و شیرین است و خداوند شما را در آن جانشین ساخته و بر چگونگی کردارتان می‏نگرد. پس مراقب (دام‏های) دنیا و زنان باشید؛ زیرا اولین گمراهی بنی‏اسراییل (یهودیان) درباره زنان بود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: علاقه به دنیا، غم و اندوه را بسیار می‏کند و پرخوری، دل را سخت می‏گرداند.

دنیا دوستی منشا هر گناهی است

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دنیا دوستی، سرمنشا همه گناهان است.

دنیا منفورترین مخلوق خدا

پیامبر خداصلی الله علیه وآله: خدای تعالی زمانی‏که جهان را آفرید، از آن روی گرداند و به دلیل ناچیزی آن در پیشگاه خداوند هیچگاه به آن نظر نیفکند.

پیامبر خداصلی الله علیه وآله: خدای تعالی چیزی‏را که در نزد او منفورتر از دنیا باشد نیافرید و به خاطر همین‏نفرت،اززمان‏آفرینش‏آن،بدوننگریسته‏است.

پاداش کسی که از راه حق به دنیا دست یابد

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دنیا، شیرین و سبز (تازه) است؛ پس هر که از راه حق بدان دست یازد، برایش مبارک باد و چه بسا کسانی در خواهش‏های نفسانی خویش فرو رفته‏اند که روز قیامت برایشان جز آتش جهنم سودی ندارد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دنیا، سبز (تازه) و شیرین است؛ هر که از راه حلال در آن مالی کسب نماید و در راه حق انفاق کند، خداوند او را پاداش داده و به بهشت می‏برد؛ و هر که از غیر راه حلال مالی به دست آورد و در راه باطل مصرف نماید، خداوند، خانه خواری را بر او روا می‏دارد (به جهنم می‏برد).

خدا دنیا را با هدف رسیدن به آخرت عطا فرمود

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند دنیا را با هدف رسیدن به آخرت عطا می‏کند اما از اعطای آخرت برای به دست آوردن دنیا امتناع می‏ورزد.

فراهم آمدن دنیا و آخرت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین شما کسی نیست که دنیایش را به خاطر آخرتش و آخرتش را به خاطر دنیایش رها کند تا این که از هر دو بهره‏مند شود؛ زیرا دنیا راه رسیدن به آخرت است. و شما سربار مردم نباشید.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات