نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت صد و دوم)

دعا (بخش چهارم)

دعاهای پیامبر در استعاذه

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! من از تو همه نیکی‏ها را خواستارم چه آنچه می‏دانم و چه آنچه نمی‏دانم، و از همه بدی‏ها به تو پناه می‏برم چه آنچه می‏دانم و چه آنچه نمی‏دانم.

پیامبر خداصلی الله علیه وآله: خدایا! من از برص، دیوانگی، جذام و بیماری‏های بد،به تو پناه می‏برم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! من از ناتوانی، تنبلی، ترسویی، بخل، پیری، سنگدلی، غفلت، تنگدستی، ذلت و مستمندی، به تو پناه می‏برم. و نیز از فقر، کفر، فسق، اختلاف، نفاق؛ سُمعه و ریا، به تو پناه می‏برم. و نیز از کری، گنگی، دیوانگی، خوره، برص و بیماری‏های بد به تو پناه می‏برم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! من از ناتوانی، تنبلی، ترسویی، بخل و پیری، به تو پناه می‏برم. و نیز از عذاب قبر، عذاب جهنم و گرفتاری در زندگی و مرگ، به تو پناه می‏برم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! من از فقر، تنگدستی، ذلت، ستمگری و ستمدیدگی، به تو پناه می‏برم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! من از تنبلی، پیری، گناه، غرامت، شکنجه و عذاب قبر، شکنجه و عذاب جهنم، سختی امتحان ثروت و امتحان فقر، به تو پناه می‏برم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! من از همسایه بد در خانه اقامت، به تو پناه می‏برم؛ زیرا همسایه صحرا، به زودی تغییر می‏کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! من از دوست حیله‏بازی که با دو چشمانش مرا می‏پاید و دلش مراقب من است؛ اگر از من نیکی ببیند، آن را می‏پوشاند و اگر بدی ببیند، آن را شایع می‏کند به تو پناه می برم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! من از زوال نعمت، تغییر عافیت، ناگهانی بلا و همه چیزهایی که مایه ناخشنودی توست، به تو پناه می‏برم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! من از دانش بی سود، عبادت غیر مقبول و دعای غیر مستجاب، به تو پناه می‏برم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! من از دانش بی سود، دل بی سوز، دعای غیر مستجاب و نفسی که سیری ندارد، به تو پناه می‏برم. خدایا! از شر این چهار تا (به تو پناه می‏برم).

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! من از چیرگی قرض، غلبه دشمن و سرزنش مخالفان، به تو پناه می‏برم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! من از فریب زنان و عذاب قبر، به تو پناه می‏برم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! من از خوی‏ها، کارها، هوس‏ها ومرض‏های زشت،به تو پناه می‏برم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! من از روز بد، شب بد، ساعات (اوقات) بد، یار بد و همسایه بد در خانه اقامت، به تو پناه می‏برم.

دعاهای پیامبر در درخواست عافیت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! تو جانم را آفریدی و تو آن را پس می‏گیری، مرگ و زندگی آن برای توست؛ اگر زنده‏اش داشتی، حفظش کن و اگر به مرگ رساندی، او را بیامرز. خدایا! من از تو خواستار عافیت هستم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! بدن، گوش و چشم مرا عافیت و سلامتی عطا فرما. خدایا! من از کفر و فقر به تو پناه می‏برم. خدایا! من از عذاب قبر به تو پناه می‏برم، (ای که) معبودی جز تو نیست.

دعاهای پیامبر در درخواست دانش

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا مرا از آنچه یادم دادی، بهره‏مند گردان و چیزی که مرا سود رساند یادم ده و دانش مرا زیاد کن.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! مرا به وسیله دانش، بی‏نیاز و به وسیله بردباری، زینت و به وسیله تقوا، عزیز و به وسیله عافیت، زیبایی عطا فرما.

دعاهای پیامبر در درخواست بخشش

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! گناهم را بیامرز، خانه‏ام را وسعت بخش و روزی‏ام را مبارک گردان.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدایا! از گناه، نادانی و اسراف کاری من و آنچه تو بدان از من آگاهتری، گذشت کن. خدایا! خطا، عمد، شوخی، جدی و هر بدی که در من است همه را ببخشای.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic