انسان بمنظور تفکر کردن، انجام کار، تصمیم گیری، اداره امور و هر گونه فعالیتی به انرژی نیاز دارد. انرژی جسمی، ذهنی و هیجانی به منزله سوختی میباشند که قدرت خلاقه، اندیشیدن و عمل کردن انسان را به حرکت وا میدارند. بنابراین با مدیریت انرژی و استفاده بهینه از انرژی درونی، میتوانید راندمان و بهره وری خود را ارتقا بخشید. اما در این میان عوامل فراوانی وجود دارند که سبب تخلیه انرژی شما گشته و در واقع انرژی شما را هدر میدهند. تخلیه گرهای انرژی ظرفیت عملکرد شما را کاهش داده و انگیزه و الهامات، که تعیین کننده یک زندگی کامل و متعادل است، را از شما سلب میکنند. با شناسایی و حذف این تخلیه گرها خواهید دید که خستگی، رخوت و کسالت از زندگی روزمره شما رخت بر بسته و سرشار از انرژی و طراوت خواهید شد. بهتر است انرژی خود را صرف مسائل مهمتر، اساسی تر و والاتر زندگی کنید تا آن را تلف مسایل پیش پا افتاده.

 

1- نگهداری جزئیات در حافظه. انرژی خود را با به خاطر سپردن تمام جزئیات هدر ندهید. عوض به خاطر سپردن لیست خرید، قرارهای ملاقات، نشانیها و شماره تلفنهای اشخاص آنها را در تلفن همراه و یا دستیار دیجیتال شخصی(PDA) خود ذخیره کنید و یا برنامه کاری خود را روی کاغذ یادداشت کنید.

 

2- فرضیات و برداشتهای مبهم و غلط از گفته ها، اعمال و واکنشهای دیگران. تا کنون چند ساعت، چند روز و یا چند ماه انرژی صرف کرده اید تا منظور واقعی افراد دستگیرتان شود. به این سناریو توجه کنید: با یکی از دوستان خود در خیابان روبرو میشوید، اما وی بی اعتنا به شما از کنارتان عبور میکند. شما ساعتها به فکر فرو میروید که آیا وی متوجه شما نشده و یا متوجه شده اما به روی خود نیاورده. بهتر است برای روشن شدن ابهامات مستقیما مقصود و منظور دیگران را از خودشان سوال کنید تا حقیقت امر را دریابید، تا اینکه انرژی خود را بیهوده هدر دهید. و یا بیهوده برای خود اشتغال ذهنی ایجاد نکنید.

 

3- تحمل و مدارا کردن عوامل آزار دهنده محیط و یا در روابط. صدای جیر جیر در، چکه کردن شیر آب، رنگ کسالت بار و تکراری اتاق کار و یا اتاق خواب....مدارا کردن  و تحمل عوامل آزار دهنده، ناهنجاریها، ناملایمات و حتی بی عدالتی به عنوان یک اخلاق پسندیده در باور مردم رخنه کرده است. ببینید چه چیزهایی در زندگی شما را آزار داده و یا مخل آسایش تان میباشند و در اسرع وقت در حذف آن عوامل برآیید. همچنین روابط ناکارآمد، مخرب و ناسالم انرژی شما را بطور کامل تخلیه خواهد کرد. با مشکلات و مسائل روابط خود روبرو شوید. یقین داشته باشید میزان انرژی که شما صرف اجتناب از مواجهه با شخص خاصی میکنید بسیار بیشتر از رویارویی با آن فرد خواهد بود. همچنین انرژی  مثبتی که در بلند مدت پس از حل اختلافات نصیبتان خواهد شد نیز بسیار محسوس، خوشایند و آرامش بخش است. چنانچه رابطه شما با فردی غیر قابل تحمل است  و شریک شما اصلاح ناپذیر میباشد، بدون احساس گناه به رابطه خود خاتمه دهید.

 

4- بهم ریختگی، بی نظمی و نابسامانی. اغراق نیست اگر بگوییم که مردم دنیا میلیونها ساعت از عمر خود را تلف یافتن اشیاء گم شده خود میکنند. هنگامی که بدنبال دسته کلید خود میگردید و یا میان انبوهی از اسناد دنبال پرونده خاصی میگردید، در واقع انرژی تلف میکنید. زندگی خود را سرو سامان دهید و نظم و ترتیب را در تمام جنبه های زندگی خود اعمال کنید. ضمن آنکه یک محیط مرتب ومنظم به شما آرامش خواهد بخشید.

 

5- مراقبت از خود را در اولویت آخر قرار میدهید. این باور که نیازهای دیگران را بایستی مقدم بر نیازهای خود بدانیم نیز غلط است. مثلی است که چنین میگوید: "همیشه از فنجان لبریز خود به دیگران بدهید." این بدان معناست که زمانی به دیگران کمک کنید که خود از یک موجودی و ذخیره کافی بهره مند باشید. هنگامی که شما انرژی کافی برای خود نداشته باشید چگونه قادر خواهید بود به دیگران انرژی بدهید؟ وقتی خودتان بیمار و نزار باشید چگونه خواهید توانست از دیگری پرستاری کنید. همیشه از انرژی ذخیره و مازاد خود دیگران را بهره مند سازید و نه از انرژی مورد نیاز خود.

 

6- عوامل بسیار زیادی نیز وجود دارند که انرژی شما را بیهوده هدر میدهند بدون آنکه سودی در پی داشته باشند. مانند: سخن چینی، بدگویی، شایعه پراکنی، معاشرت و مصاحبت با افراد منفی باف، خیالبافی، تمرکز بر مسائل گذشته، احساسات و افکار منفی، اختلافات حل نشده، کینه ورزی، انتقام جویی، حسرت خوردن ، خشم، اعتیاد، ترسها، دلواپسی های بی مورد، شغل استرس زا و یا غیر دلخواه، تماشای بیش از حد تلویزیون،آلودگیهای صوتی و هوا،نداشتن هدف مشخص در زندگی، نداشتن اعتماد بنفس (فرد پیوسته در اضطراب و یا افسردگی بسر میبرد)، دروغگویی (فرد پیوسته نگران است مبادا دروغش بر ملا گردد)، فریبکاری، کنجکاوی و مداخله در امور دیگران.

 

7- اینکه تمرکز و توجه شما بر چه چیزی معطوف میگردد بسیار حائز اهمیت است، از آنجایی که تمرکز کردن مستلزم صرف انرژی است. تمرکز بر مسائل منفی و عبث انرژی شما را تحلیل داده و در مقابل تمرکز بر موضوعات مثبت و ثمر بخش به شما انرژی میبخشد. انرژیهای منفی را حذف کنید و یا به حداقل برسانید مانند: ترس، خشم، یاس، شرمساری و گناه. انرژیهای مثبت را در خود پرورش دهید مانند: همدردی، شجاعت، گذشت و بخشش، ایمان، صداقت و خوش بینی.

 

8- یک عامل تخلیه گر انرژی بسیار نیرومند معاشرت و مصاحبت با کسانی ست که مدام از شما عیبحویی کرده، تحقیرتان میکنند و اعتماد بنفس شما را کاهش میدهند. جدا از مواجهه با این افراد خودداری کنید و در عوض با افراد مثبت، خوشبین، مشوق و دلسوز معاشرت کنید.

 

9-به دل گرفتن  و پذیرش انرژی منفی دیگران کار غلطی است. به یاد داشته باشید که انرژی منفی دیگران (اعم از عیب جویی، تهمت، بد دهنی، پرخاشگری، انتقاد ناروا) از درون خودشان نشات میگیرد و به شما ارتباطی ندارد.

 

10- در صورت نیاز از دیگران کمک بطلبید. درخواست کمک نشانه ضعف و وابستگی نیست.

 

11-کارهای روزانه خود را الویت بندی کرده و آنهایی که غیر ضروری میباشند را از برنامه  خود حذف کنید.

 

12-مدیریت زمان را فرا بگیرید.

 

13- وضعیت ایستادن، نشستن و خوابیدن خود را اصلاح کنید. بر خلاف تصور صاف نشستن از لم دادن  و قوز کردن به انرژی کمتری نیاز دارد.

 

برای تجدید انرژی از دست رفته و یا بهره مندی از انرژی کافی به چند توصیه زیر عمل کنید:

 

1-به موسیقی دلخواه خود گوش  دهید.

 

2- رژیم غذایی متعادل داشته و مولتی ویتامین را در آن بگنجانید.

 

3- آب کافی در طی روز بنوشید.

 

4- اطراف خود را از افراد حمایت کننده و مثبت پر کنید.

 

5- خواب کافی داشته باشید و به اندازه کافی بخندید.

 

6- اشتباهات خود و دیگران را مورد بخشش قرار دهید.

 

7- ورزش و فعالیت بدنی را فراموش نکنید.

 

8- نیازهای خود را نادیده نگرفته و آنها را سرکوب نکنید.

 

9- اجازه ندهید دیگران وقت شما را تلف کنند.

 

10-با شور و اشتیاق"بله" بگویید و با قاطعیت "نه".

 

11-مرزهای مشخصی برای خود  و دیگران تعیین کنید.

 

12- هدفمند زندگی کنید.

 

 

با انرژی جنسی خود چه کنیم؟

 

تمایلات جنسی نیز شکلی از انرژی است. آنهم یک انرژی نیرومند و عظیم. همانطور که مطلع هستید انرژی را نمیتوان از میان برد و تنها میتوان شکل آن را تغییر داد. تمایلات جنسی را هیچگونه نمیتوان سرکوب و از میان برد چرا که دیر یا زود این انرژی عظیم و نهفته به شکلی دیگر خود را نمایان میسازد. زمانی هم که انرژی جنسی سرکوب شده میخواهد خود را به نحوی بروز دهد، معمولا به شکل ناسالم و مخرب این آزاد سازی انرژی نهفته صورت میگیرید. برخی انرژی جنسی خود را بی محابا اقناع میکنند و برخی نیز آن را سرکوب میکنند که هر دوی این رویکردها مخرب و نادرست است.

 

1- اقناع و اطفاء لجام گسیخته تمایلات جنسی منجر به اعتیاد جنسی میگردد که اختلالات روانی، افسردگی، خشونت، اضطراب، فساد و فحشا را در پی خواهد داشت.

 

2- سرکوب، چشم پوشی، انکار و یا حذف تمایلات جنسی نیز به اندازه اعتیاد جنسی مخرب است و اختلالات روحی روانی، افسردگی، اضطراب، فساد و فحشا را بدنبال خواهد داشت.

 

برخی از افراد نیز بخاطر داشتن میل جنسی بالا مدام خود را ملامت کرده و احساس شرم و گناه میکنند.

 

* شما نباید خود را بخاطر داشتن میل جنسی بالا سرزنش کنید. تمایلات جنسی در تمام انسانها وجود داشته و تنها شدت آن در افراد مختلف متفاوت است.

 

* افرادی که انرژی جنسی خود را سرکوب میکنند از خلاقیت، هنر، انگیزه، هدف مشخص، سرزندگی و در کل زندگی سالم بی بهره اند. انرژی جنسی یک  سائق ونیروی محرک قوی در انسان است.

 

* رابطه جنسی یک راهکار کنار آمدن با اضطراب، آلام عاطفی، سوء استفاده های جنسی پیشین، فقدان صمیمیت و یا رفع کسالت نیست.

 

اگر شما بطور سالم و قانونی قادر باشید تمایلات جنسی خود را اقناع کنید که هیچ اما هنگامی که نمیتوانید، سردرگم در پی راهی میگردید تا این انرژی را رها سازید. بمنظور کنار آمدن موقت با این مسئله:

 

* بهترین و سالم ترین روش کنار آمدن با تمایلات جنسی در این شرایط جهت دهی و هدایت، تغییر شکل دادن و والایش انرژی جنسی میباشد. بدین معنی که شما میتوانید  این انرژی عظیم را هدایت کرده و آن را در مسیری والاتر، خلاقانه تر و مفید تر منحرف کرده و به جریان اندازید. از این منبع انرژی سرشار برای دستیابی به اهداف خود، پرداختن به فعالیتهای ورزشی، تحصیل علم و یا انجام امور روزانه خود بهره گیرید.

 

انرژی خشم نیز به همین منوال. شما انرژی خشم خود را میتوانید با پرخاشگری، بد دهانی، درگیری، آسیب رساندن به اشیاء و اموال دیگران تخلیه کنید و یا آن را سرکوب کرده و فرو بخورید تا دچار فشار خون بالا، اضطراب و افسردگی گردید. و یا میتوانید آن را جهت دهی  و هدایت کرده و  صرف انجام امور روزمره خود کنید. هنگامی که شما عصبانی میشوید بطور طبیعی قدرت بدنی شما نیز افزایش می یابد یعنی انرژی شما دو چندان میشود. عوض تخلیه ناسالم انرژی خشم، ازاین فرصت استفاده کرده، و از آن در انجام امور روزمره خود سود برید .

روانشناسی - مسائل گوناگون - مدیریت انرژی فردی

منبع: سالنامه سلامت (نسخه 4)

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات