به نام خدا

فضائل سوره های قرآن

فضائل سوره حمد

1-از حضرت امیر المومنین (ع) روایت شده است که فرمودند رسول خدا(ص) فرمودند: خدای بلند مرتبه می فرماید: من سوره ی حمد را بین خود و بندهی خود تقسیم نمودم. پس نیمی از آن من و نیمی دیگر از آن بنده من است و هر آنچه که بنده ام از من درخواست کند به او عنایت می کنم.

زمانی که بنده می گوید (بسم الله الرّحمن الرّحیم) خداوند می فرماید: با اسم من شروع کرد و بر من لازم است کارهای او را به اتمام برسانم و در تمامی حالات او را مبارک گردانم. پس وقتی که می گوید (الحمد الله رب العالمین) خداوند بزرگ می فرماید بنده ام حمد مرا به جا آورد و دنست که تمامی نعمت هایی که پیش اوست از من است و تمام بلاهایی گه از او دور شده است به لطف من است شما را ( ای ملائکه) شاهد می گیریم که همانا تعمت های آخرت را نیز به نعم دنیای او اضافه کنم و همانطور که بلاهای دنیا را از او دور کردم بلاهای آخرت را نیز از او دفع می کنم. پس وقتی که بنده می گوید: (( الرحمن الرحیم)) خدای بلند مرتبه می فرماید شهادت داد که من رحمان و رحیمم. من نیز شما را( ای ملائکه) شاهد می گیرم که همواره از رحمتم بهره ی او را زیاده گردانم و نصیبش را از بخششم فراوان کنم. پس وقتی که می گوید: (( مالک یوم الدین)) خداوند بلند مرتبه می فرماید: شاهد می گیرم شما را (ای ملائکه) همانگونه که بنده ی من اعتراف کرد که منم مالک روز قیامت، روز حساب، حسابش را آسان می گیرم، اعمال خوبش را قبول می کنم و از سیئاتش می گذرم. پس وقتی که بنده می گوید (( ایاک نعبد)) خدای بلند مرتبه می گوید: راست گفت بنده ی من، مرا می پرستد، شاهد باشید (ای ملائکه) برای عبادتش ثوابی به او بدهم که هر کس که در این عبادت با او مخالفت کرده غبطه ی او را بخورد. پس وقتی که می گوید:(( ایاک نستعین))خدای عزّ و جل)) می فرماید: از من کمک خواست و به  من التجاء جست، شاهد باشید(ای ملائکه) کمک او می شوم و در کارش و کمکش می کنم در مشکلاتش و در روز سختی هایش دستش را می گیرم. پس وقتی که می گوید: ((اهدنا صراط المستقیم)) تا آخر سوره، خداوند می فرماید: هر چه را که خواست، به او دادم و او و او را اجابت کردم و آنچه را که آرزو می کرد به او عطا کردم و از آنچه که می ترسید به او امنیت بخشیدم. (بحار الانوار 96/226).

2- امام صادق(ع) فرمودند: همانا شیطان دوبار فریاد کشید؛ اوّل زمانی که خداوند رسول خود محمّد (ص) را در حالی که سال های سال پیامبری مبعوث نشده بود به رسالت برگزید و دوم زمانی که سوره ی حمد نازل گشت. (بحار الانوار 92/230- البرهان 1/41.)

3- امام هادی (ع) از قول پدران خویش از قول امام صادق(ع) روایت کرده اند که فرمودند: هر کس که علّت و مرضی به او رسید پس در یقه ی خویش هفت مرتبه سوره ی حمد را بخواند اگر آن مرض زائل نشد پس هقتاد مرتبه تکرار کند و من ضامن هستم که او عافیت خواهد یافت. (بحارالانوار 92/231.)

4- امام صادق(ع) فرمودند: همواره رسول الله زمانی که کسالت به ایشان عارض می شد و یا مورد چشم زخم واقع می شدند و یا سر  مبارک ایشان درد می گرفت، دست ها را باز می کردند و سوره های حمد و ناس و فلق را خوانده و سپس دست بر چهره می کشیدند محققاً آنچه که به ایشان رسیده بود بر طرف می شد.(بحارالانوار 92/234).

5- سلمه بن محرز از امام صادق(ع) روایت می کند که حضرت فرموده اند: کسی که سوره ی حمد او را از درد شفاء ندهد چیزی برای شفای او کارگر نیست. (بحار الانوار 92/237-تفسیر مجمع البیان 1/18.)

6- امام صادق(ع)  فرمودند: اگر سوره ی حمد را هفتاد مرتبه بر مرده ای بخوانی و او زنده گشت تعجب نخواهد بود. (بحارالنوار 92/257.)

7- از حضرت امام جعفر صادق(ع) از پدران معصومش از قول رسول خدا(ص) روایت شده است که زمانی که خداوند متعال اراده فرمود که سوره ی حمد، آیه الکرسی، آیه شهدالله (آیه ی 18 سوره ی آل عمران). و آیه ی قل اللّهم مالک الملک (آیه ی 26 سوره ی آل عمران). و آیه بعد از آن (آیه ی 27 سوره ی آل عمران)  را نازل کند این آیات به عرش الهی چنگ زدند در حالی که بین آنها و بین خدای تعالی هیچ حجابی در میان نبود و گفتند: پروردگارا ما را به سرزمین معاصی هبوط می دهی و ما را بر عاصیان در گاهت می فرستی در حالی که ما تعلق به پاکی و قدس داریم. در این هنگام خدای سبحان فرمود: قسم به عزت و جلالم هیچ بنده ای نیست که شما  را بعد از هر نماز قرائت کند مگر این که در حضیرة القدس او را جای دهم با هر عملی که مرتکب شده باشد و به او با چشم پنهانم در هر روز هفتاد بار نظر اندازم  و در هر روز هفتاد حاجت او را که کمترینش مغفرت است بر آورده سازم و او را از هر دشمنی حفظ کنم و بر دشمنش پیروزش کنم و هیچ چیز مانع دخول او در بهشت نخواهد شد و به محض مردن وارد آن می گردد.

8- پیامبر خدا (ص) فرمودند: کسی که در خانه اش سوره ی حمد و آیه الکرسی را نمی خواند مگر این که از شر چشم زخم انسان ها و اجنه در امان می شود. (کنزالعمال 1/557.)

9- راوی از امام صادق(ع) سؤال کرد آیا مقصود خداوند در آیه 87 سوره ی حجر از سبع المثانی سوره ی حمد است. فرمود:  بله.

گفتم آیا ((بسم الله الرحمن الرحیم)) از آیات سوره ی حمد است فرمود: با فضیلت ترین آیه سوره ی حمد است. البرهان 1/40.)

منبع: درمان با قرآن و ذکر های مستحبی، تألیف: احمد رضا آقا دادی، انتشارات شهید حسین فهمیده

بهشتی باشید...

www.Beheshtiyan.Mihanblog.com

                                                        Call us: mahansayyedi@gmail.com*

 

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات