چارلز داروین اعتقاد داشت که منطق بزرگترین توانایی بشر است اما همچنین می گوید که "قوه ی تخیل بالاترین امتیاز بشر است." و البته، حق با اوست، چون ما می توانیم هر زمان و به هر صورتی که خواستیم قوه ی تخیلمان را به کار بیندازیم.

مطمئناً یکی از بزرگترین نعمت هایی که خداوند به انسان بخشیده توانایی او برای تصور و تجسم ذهنی است. و در این موراد هم مثل سایر توانایی هایمان، هر چه بیشتر از آن کار بکشیم، کارایی آن بهتر می شود. توانایی افزایش قدرت تخیل و خلاقیت در دسترس همگان است.

 

ریچارد کوهن در کتاب خود "ذهن نویسنده،" تخیل و تفکر خلاقانه را پوچ و باطل توصیف می کند. او اینطور میگوید، "وقتی نویسنده ها بیشترین تلاش خود را برای نوشتن بهترین و خلاقانه ترین اثر خود به کار می گیرند، انگار که هیچ کاری نکرده اند."

 

شاید به همین دلیل باشد که خیلی از آدم ها برای بالا بردن قوه ی تخیل خود دست به تلاش نمی زنند. چرا باید به چیزی که فقط "خیال باطل" است توجه کنند؟ و البته پاسخ این سؤال می تواند این باشد: چون بزرگترین دستاوردهای جهان نتیجه ی تلاش کسانی است که نیروی تخیل خود را به کار انداخته اند. هر دستاوردی نتیجه ی خیالپردازی یک انسان از چیزهایی است که وجود نداشته اند اما با جمع آوری ایده ها، الهام و عمل می توان آنها را به واقعیت تبدیل کرد.

 

شایان ذکر است که آن نوع خیالپردازی که مد نظر ماست، آن نوع خیالپردازی های باطل و بیهوده از روی تنبلی و بیکاری نیست. بلکه منظور آن نوع خیالپردازی است که ریچارد کوهن آن را "وضعیت ذهنی کاملاً هوشیار، شنوا و بسیار متمرکز" می نامد. او می گوید، "شما می توانید خود را برای الهام گرفتن آموزش دهید. الهام گرفتن میتواند برای شما مثل یک عادت در آید."

 

اما هر کدام از ما به طرق مختلف الهام می گیریم. وضعیت و موقعیت زمانی و مکانی برای هر کس متفاوت است. شاید برای شما صبح های زود بهترین زمان باشد، آن زمانیکه بیشتر مردم هنوز خواب هستند و همه جا آرام است. به پنجره خیره می شوید و همانطور که طلوع آفتاب را تماشا میکنید درمورد چیزی که می خواهید خلق کنید، فکر می کنید. برای دیگران شاید آخرِ شب زمانی مناسب برای خیالپردازی و گشت و گذار در افق های جدید ذهن باشد.

 

در حقیقت، تخیل ما همیشه برای ما آماده به کار است، حتی وقتی در خواب هستیم. اما فقط گاهی اوقات همه چیز را کنار میگذاریم و برای حل یک مشکل، تصویرسازی میکنیم و قوه ی تخیلمان را به کار می اندازیم. در این مواقع بهتر است قلم و کاغذ در دسترسمان بشد تا بتوانیم افکار و ایده هایمان را  یادداشت کنیم.

 

ممکن است پاسخ شما برای رفع مشکلتان در یک جلسه خیالپردازی عینی به ذهنتان نیاید، اما موقع رانندگی، پیاده روی یا گوش کردن به موسیقی ناخودآگاه غافلگیرتان کند. حتی ممکن است اطلاعاتی که می خواستید را در خواب مشاهده کنید.

 

با اینکه خیلی چیزها در مورد ذهن انسان هنوز کشف نشده است، اما می دانیم که قدرت آن برای حل مشکلات و دستیابی به هدف ها، نامحدود است. البته، این وظیفه ما است که برای ذهنمان طرح مشکل کنیم یا هدفی برای دست یافتن فراهم کنیم.

 

به همین خاطر خوب است که زمانی از روز را به کار کردن روی تقویت قوی تخیل خود اختصاص دهیم. فقط کافی است کمی ذهنمان را باز کنید، همین.

 

می دانم پذیرفتن این ایده که هر چیزی امکانپذیر است، کمی دشوار است، اما در قلمرو ذهن این حقیقت دارد. شما قادر به تصور هر چیزی هستید. و این امکان هم وجود دارد که با افزودن کمی الهام و عمل به آن، چیزهایی که خیالپردازی می کردید را به واقعیت برسانید

 

روانشناسی - مسائل گوناگون - قوه تخیل و فواید آن در زندگی

منبع: سالنامه سلامت (نسخه 4)

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات