معنای قدرت برای افراد مختلف متفاوت است. بعضی قدرت را توانایی اعمال نفوذ روی سایرین معنی می کنند. بعضی دیگر آن را در این می بینند که هر کس هر چه می خواهد داشته باشد. با در نظر گرفتن اینکه برای داشتن چیزهایی که می خواهیم و مورد نیازمان است به درآمد نیاز داریم، بنابراین قدرت را می توانیم  توانایی داشتن شغلی برای به دست آوردن درآمد معنا کنیم.

 

تمام این تعریفات را می توانیم در یک مفهوم کلی تر خلاصه کنیم: قدرت توانایی اعمال نفوذ—چه روی افراد و چه روی سازمان ها—برای به دست آوردن نتیجه است.

 

قدرت و اصول اخلاقی

 

گاهی اوقات در زندگی کاری خود، متوجه می شوید که از فردی که همیشه دنبال برقراری ارتباط با سایرین برای به دست آوردن نتیجه ای دلخواهش بود به فردی تبدیل شده اید که می تواند به دیگران برای رسیدن به هدفشان کمک و یاری کند. بعضی از ما بارها و بارها با این مسئله در طول زندگی روبه رو شده ایم. اما ممکن است بعضی ها تا به حال با چنین تجربه ای برخورد نکرده باشند. در کل باید بگوییم، مهم نیست که شما تا چه اندازه فرد مهمی باشید (چه از نظر مقام و منزلت و چه از نظر موقعیت)، همیشه افرادی هستند که از شما بالاتر باشند. به این معنی است که اکثر شما به سمت موقعیت هایی ترقی خواهید کرد که نیازمند قدرتی موثر، کارآمد و بالاتر از همه موافق با اصول اخلاقی است.

 

اصوال اخلاقی مسئله ای کاملاً ذاتی و ذهنی است، بنابراین دلیلی که شما به خاطر آن شبها می خوابید با دلایل هر کدام از همسایه هایتان متفاوت است. با این وجود، وقتی صحبت به مسئله ی قدرت و سودبری می رسد، چند قانون مشترک بین همه ی افراد وجود دارد.

 

موقعیت در برابر مقام

 

اولین چیزی که باید بدانیم تفاوت بین چیزهایی است که به خاطر موقعیتمان به ما می رسد و چیزهایی که به خاطر مقام و منزلتمان به دست می آوریم. موقعیت یکی از عوامل به وجود آورنده ی مقام است. متقابلاً ممکن است مقام و منزلتتان آن چیزی باشد که موقعیتتان را به وجود می آورد. ممکن است که بعضی موقعیتی داشته باشند که بسیار بهتر و بالاتر از مقام و منزلتشان باشد و همینطور برعکس.

 

منظور از مقام و مرتبه آن شکلی است که سایرین از شما می بینند. در مسائل کاری مقام و مرتبه ممکن است ناشی از عواملی مثل تحصیلات، تجربه، درآمد، ثروت، ارتباطات و خصوصیات فردی باشد. از طرف دیگر، موقعیت شما از کاری که به آن مشغول هستید ناشی می شود. بنابراین وقتی موقعیت شما نشاندهنده ی قدرت عملکرد شما است و در موقعیت های مختلف متفاوت است، مقام و منزلتتان فقط زمانی پیشرفت می کند که کارهایتان را درست انجام دهید و ربطی هم به موقعیتتان ندارد.

 

 

وسوسه های قدرت

یک ریزه کاری وجود دارد که معمولاً مردان قدرتمند از آن غافل اند. و فراموش کردن همین مسئله ی جزئی گاهی به از دست رفتن موقعیت و مقام و منزلتشان با هم منجر می شود.

 

در طول تاریخ، انسانهای تاثیر گذار می بایست به خاطر موقعیتشان اختلافات عقیدتی قابل توجهی ایجاد می کردند. به طور مثال، رئیس جمهور قدرت فراوانی دارد. این قدرت بالا باعث به وجود آوردن مقام و منزلتی بالا نیز می شود که این نیز نیازمند زیرکی بسیار است. وقتی او از قدرت کنار می رود، اگرچه موقعیت او به عنوان رئیس جمهور از بین می رود، اما اگر بداند که چه بکند و کارهایش را درست انجام دهد، می تواند مقام و منزلت خود را بالاتر ببرد—و برعکس با فقط تکیه کردن بر کار سابقش این مقام و منزلت را پایین تر ببرد.

 

 

زیرک باشید

 

درسی که باید اینجا بگیرید این است که شما به عنوان یک متخصص جوان باید بدانید که چه هنگام کارت های خود را رو کنید و چه زمانی چه کارهایی را انجام دهید. اینکه هر موقعیتی که پیش رویتان قرار می گیرد را آزمایش کنید ممکن است به تجربیاتتان بیفزاید اما می تواند تا حدی مقام و منزلتتان را پایین تر بیاورد و کار و رسیدن به هدفتان را دشوارتر کند.

 

من فکر می کنم یک رئیس جمهور باید حقوق بالایی داشته باشد. چرا؟  چون اگر آنها از نظر مالی کاملاً تامین شوند احتمال اینکه بخواهند از موقعیت خود به عنوان رییس جمهور سوء استفاده کرده و از این راه استفاده های شخصی بسیاری ببرند کمتر خواهد شد. به همین دلیل است که اکثر افرادی که در برخی کشورها برای ریاست جمهوری کاندید می شوند بسیار پولدار هستند. آنها به پول نیازی ندارند، و اگر هم نیاز داشتند به دنبال مقام و کارهای دولتی نبودند. همیشه آنها که فکری باز دارند به سمت کارهای تجاری می روند چون می توانند از این طریق دنیا را توسعه داده و پول خوبی هم به جیب بزنند.

 

ممکن است انسانها نیازهای محدودی داشته باشند، اما خواسته هایشان نامحدود است. به همین دلیل است که در هر مقام و موقعیتی که باشند می خواهند از آن برای استفاده ی شخصی خود سودجویی کنند. گاهی اوقات هم برای پیشبرد اهدافشان از نفوذ قدرت خود استفاده می کنند. اما هر چه بیشتر این اعمال را انجام می دهند، مقام و منزلت و ارزش وجودیشان پایین تر می آید.

روانشناسی - روش های موفقیت - آیا قدرت به تباهی می گراید؟

منبع: نرم افزار سالنامه سلامت(نسخه چهار)
www.Beheshtiyan.mihanblog.com

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic