به نام خدا

ضمن تبریک عید سعید فطر به تمامی مسلمانان جهان

آداب شب و روز عید فطر

عبادت در شب عید فطر بسیار مهم است. از امام سجّاد(ع) روایت شده است که به فرزندانش در مورد این شب سفارش کرده و می فرمودند: ((این شب، کمتر از آن شب نیست.)) منظور حضرت(ع)، شب قدر بود.

مهمترین کارها در این شب، بعد از جستجوی ماه و دیدن آن، خواندن دعایی است که هنگام دیدن ماه خوانده می شود و در صحیفة سجّادیه نیز آمده است، همچنین سلام و تضرّع کامل به نگهبان شبش که از معصومین(ع) است و توسّل جستن به آنان جهت جدیّت ایشان در اصلاح اعمال او در این ماه از اعمال این ماه به شمار می رود.

غسل کردن به هنگام غروبِ روز آخر ماه رمضان مستحب است.

مستحب است که بعد از نوفل مغرب، در حالی که دستهای خود را بلند کرده است، بگوید: ((یا ذَالمَنِّ و الطَّولِ، یا مُصطَفی مُحَمَّدٍ وَ ناصِرَهُ، صلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اغفالحَمََّلی مُحَمَّدٍ وَ حالی که دستهای خود را بلند کرده است، بگوید: ((یا ذَالمَنِّ و الطَّولِ، یا مُصطَفی مُحَمَّدٍ وَ ناصِرِر لی کُلَّ ذَنبٍ اَحصَیتَهُ و هُوَ عِندَکَ فی کِتابٍ مُبینٍ)).

آن گاه سجده کند و صد بار در سجده بگوید:((اتُوبُ اِلَی اللهِ)) سپس حاجت خود را طلب کند.

بعد از نماز مغرب، عشاء، صبح و عید، این تکبیر را بگوید: ((اَللهُ اَکبَرُ لا اِلهَ الاَّ اللهُ وَ اللهُ اَکبَرُ وَ لِلّهِ الحَمدُ اللهُ اَکبَرُ وَ الحَمدُ لِلّهِ عَلی ما هَدانا)).

بهتر است این تکبیر را پی در پی در نماز ها ترک نکند.

مستحب است که بعد از نماز مغرب و عشاء، دو رکعت به جا آورد و در رکعت اوّل بعد از سورة فاتحه، صد بار سورة اخلاص و در رکعت دوم بعد از سورة فاتحه، یک بار سورة اخلاص را بخواند. آن گاه قنوت خوانده و به رکوع رفته سجده کند و سلام بدهد. آنگاه سجده کرده و در سجده صد بار بگوید:((اَتوبُ اِلَی اللهِ)).

از مهمترین اعمال در این شب، زیرات امام حسین(ع) است.

از مهمترین کار ها، به پایان بردن این شب با تسلیم اعمال به نگهبان شب است.

روز عید فطر روزی است که هر کس به تناسب اعمالش در ماه رمضان، پاداش می گیرد. در حدیثی، امام حسن(ع) می فرماید:((...به خدا سوگند اگر پرده ها فرو افتد، نیکو کار می اندیشد که چرا بیشتر عمل نیک انجام ندادم و برکار می گوید چرا بد می کردم! و از شانه کردن مو و صاف کردن لباس خود باز می ماندند.)) از کارهای مهم در روز عید فطر، توسّل به حامی و نگهبان آن روز و شفیع قرار دادن او در اوّل آن و مبالغه در آن به اندازه بزرگی این روز است.

مستحب است که در روز عید فطر، غسل کند و سزاوار است عسل خود را با((بِسمِ الله)) شروع کند و بعد از انجام آن، بگوید:((اَللّهُمَ اجعَلهُ کَفّارهً لِذُنوبی و طَهِّر دینی وَ اذهَب عنّی الدّرَن))

(خدایا این کفّاره گناهانم قرار ده، دینم را پاک گردان و پلیدیها را در من از بین ببر).

از اعمال این روز، خواندن دعای ندبه و اندوه به خاطر غیبت امام زمان(عج) و دعا برای فرج او می باشد.

از اعمال این روز، نماز عید فطر است.سزاوار است که قبل از خروج از منزل، به نیّت انجام دستور خداوند با یک یا چند دانه خرما افطار نموده و دعایی را که در این مورد رسیده است، بخواند و هنگام برپایی نماز عید به صورت جماعت، مصیبت غیبت امام زمان(عج) را به یاد آورد و به یاد داشته باشد که امامت نماز عید از حقوق مخصوص امام زمان(عج) می باشد. همچنین سزاوار است که به نیت قرار گرفتن در سایة عنایت خدا، در فضای بدون سقف، نماز خوانده و بر خاک بنشیند تا روح توجّه در نماز کامل شود.

مستحب است که روز عید فطر را با توسّل به نگهبان روز، که از معصومین(ع) می باشد به پایان ببرد.(ترجمه المراقبات).

ماه شوّال نیز آدابی دارد مثل روزه گرفتن در روز های چهارشنبه و پنج شنبه و آداب دیگری که در مفاتیح الجنان و المراقبات ذکر شده است.

از پیامبر اکرم(صلّی الله علیه و آله) روایت شده است: ((شوّال نامیده شد؛ زیرا گناهان مؤمنین در آن از بین می رود)). (همان.)

منبع: کتاب 2000 مستحب و مکروه، نوشته ی روح الله ولی ابر قویی، انتشارات مشهور

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic