به نام خدا

فضائل سوره های قرآن

فضائل سوره های بقره و آل عمران

1-امام جعفر صادق(ع) فرمودند: هر کس که سوره های بقره و ال عمران را بخواند آن دو سوره در روز قیامت بر سر او همچون و ابر و یا چون دو عباء سایه می افکنند. ( بحار الانوار 92/265-ثواب الاعمال /220-مجمع البیان 1/32.)

2-پیامبر اکرم (ص) به ابی بن کعب فرمودند: رحمت و صلوات خدا بر کسیست که سوره ی بقره را بخواند و آنقدر به او اجر دهد مانند کسی که در راه خدا یک سال بدو ن خستگی جهاد کند سپس فرمود: به مسلمانان امر کن که این سوره را یاد بگیرند زیرا دانستن آن موجب برکت و ترکش پشیمانی به دنبال دارد و بی تردید در خواننده این سوره دیگر بطله مؤثر نیست راوی پرسید بطله چیست؟ فرمود سحر ساحران. (تفسیر مجمع البیان 1/32.)

3-حضرت رسول (ص) فرمودند: هر کس سوره ی آل عمران را بخواند برای هر آیه از آن آمانی از پل جهنم به او می دهند. (مجمع البیان2/405).

4-پیامبر خدا (ص) فرمودند: گسی گه سوره ی بقره را بخواند در بهشت تاجی به او عنایت کنند. کنزالعمال 1/562.)

5- رسول خدا(ص) فرمودند: سوره ی بقره را در خانه هایتان بخوانید زیرا شیطان در خانه ای که در آن سوره ی بقره خوانده می شود وارد نمی شود.  کنزالعمال 1/561).

6- رسول الله (ص) می فرمایند: کسی که چهار آیه اول بقره و آیه الکرسی تا هم فیها خالدون و سه آیه ی آخر این سوره را بخواند در مورد خود، مال و خانواده اش چیزی که او را ناراحت کند نخواهد دید و شیطان به او نزدیک نمی شود و هرگز قرآن را فراموش نمی کند. (البرهان 1/52.)

فضائل آیه الکرسی

(منظور از آیه الکرسی که در روایات شریفه آمده است همان آیه مشتمل بر لفظ است کرسی است یعنی آیه 255 سوره ی بقره و دو آیه دیگر جزء آیه الکرسی نیست مگر در نماز مستحبی که گفته شده باشد 2 آیه بعد هم خوانده شود (مانند نماز مباهله). علامه بزرگوار طباطبایی رحمه الله علیه می فرماید: آیه الکرسی به (( و هو العلی العظیم)) ختم می شود و به همین جهت این آیه را که شامل لفظ کرستی است آیه الکرسی نامند و آیات بعد جزء آیه الکرسی نیست و در ادعیه و نماز های مستحبه که آیه الکرسی یکبار یا بیشتر وارد شده است به همین مقدار اکتفائ می شود. مهر تابان /177.)

1-حضرت امام محمد باقر(ع) فرمودند: هر کس که یک مرتبه آیه الکرسی را قرائت نماید هزار سختی از سختی های دنیا و هزار از سختی های آخرت از او دور می شود. همانا کمترین سختی های دنیایی که از او دور می شود  فقر و کمترین سختی های آخرتی عذاب قبر است. (بحار الانوار 92/262-البرهان 1/245.)

 2-حضرت علی(ع) فرمودند: هر گاه یکی از شما به چشم درد مبتلاء شود پس بخواند آیة الکرسی را و در درون خویش به بهبودی خویش امیدوار باشد همانا عافیت می یابد ان شائ الله. بحار الانوار 92/263.)

 3-امام هشتم از قول پدران پاکش (که درود خدا بر همه آن ها باد) از پیامبر اکرم(ص) روایت کرده اند: هر کس آیة الکرسی را صد مرتبه بخواند مانند کسی است که در سرتاسر دوران زندگی خویش عبادت خداوند را نموده است. (بحار الانوار 92/262-البرهان 1/245.)

4- حضرت رسول (ص) به مردی فرمودند: با عظمت ترین آیه قرآن کدام است؟ عرض کرد: خدا و رسول داناترند. رسول الله(ص) سؤال خود را دوباره تکرار کردند او نیز همان جواب را داد. پس حضرت فرمودند: عظیم ترین آیه قرآن آیۀ الکرسی است. همان/272.)

5- راوی از امام هشتم حضرت رضا(ع) شنیده است که فرمودند: کسی که آیۀ الکرسی را به هنگام خواب قرائت کند ان شاء الله دچار فلج نمی شود و کسی که بعد از هر نمازی بخواند از حیوان زهرداری به او گزندی نمی رسد. ( ثواب الاعمال/222.)

6- پیامبر(ص) فرمودند: کسی که آیة الکرسی را بعد از هر نماز قرائت کند خود حضرت حق متولّی قبض روح او می شود و مانند کسیست که در کنار رسولان الهی جنگیده و به درجه ی شهادت رسیده است. (مجمع البیان 2/360.)

7- امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: شنیدم که پیامبرتان بر منبر می فرمود: همانا کسی که بعد از هر نماز واجبی آیة الکرسی را قرائت کند بلافاصله بعد از مرگ وارد بهشت می شود. همانا به جز صدیق و یا عابد به این آیه مواظبت نمی کند و هر کس که در رختخواب این آیه را تلاوت کند خداوند به او و همسایه اش و همسایه ی همسایه اش ایمنی می بخشد. ( مجمع البیان 2/360.)

8- از رسول اکرم(ص) سؤال شد کدام یک از سوره های قرآن افضل است؟ فرمودند: بقره. گفته شد کدام یک از آیات بقره؟ فرمودند: آیۀ الکرسی. (نورالثقلین 1/26.)

منبع: درمان با قرآن و ذکر های مستحبی، تألیف: احمد رضا آقا دادی، انتشارات شهید حسین فهمیده

بهشتی باشید...

www.Beheshtiyan.Mihanblog.com

                                                        Call us: mahansayyedi@gmail.com*

 

 

 

.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic